E martë, 3 Gusht, 2021

Bota

Pse Kina dëshiron të ndërtojë një kanal në Danub përmes Vardarit?

Ideja si ide ekziston dhe realizimi i saj konsiderohet. Ajo që kinezët po imagjinojnë është një zgjerim i ndjeshëm i lumenjve Vardar dhe Morava që mund të lundrohen në mënyrë që anijet e ngarkesave plot me mallra kineze të...

Britania e Madhe/ Miliona në karantinë, raftet e supermarketeve të zbrazura

Federata Britanike e Distributorëve të Ushqimit i ka bërë thirrje qeverisë Britanike që të lehtësojë rregullat e saj të vetë-izolimit për ata që janë të ekspozuar ndaj çështjes covid-19, i cili kërcënon, ndër të tjera, furnizimin me supermarkete. Basti i...

Eksperti amerikan zbulon planin e Aleksandër Vuçiqit

SHBA-ja, Bashkimi Evropian dhe NATO duhet ta njohin ideologjinë e “botës serbe” si anti-demokratike dhe ta kundërshtojnë kategorikisht atë, ka thënë profesori i Universitetit John Hopkins, Daniel Serwer, në një intervistë për gazetën boshnjake “Dnevni Avaz”. “Aleksandar Vulin është bërë...

Gjermani: Sa kushton përmbytja e shekullit? (FOTO+VIDEO)

Qeveria gjermane do të merret me paketën e parë të ndihmave për viktimat e përmbytjes. Por është ende e paqartë çfarë shkatërrimesh ka shkaktuar shiu dhe përmbytja. Detajet e para janë marramendëse. Ka shtëpi në Ahr ose Eifel që janë...

Temperaturat përvëluese, Dubai shpenzon miliona dollarë për të stimuluar reshje shiu me dron (VIDEO)

Ekstremet e motit shfaqen në pjesë të ndryshme të globit. Teksa vendet e Europës Qendror dhe së fundmi edhe Kina janë përballur me përmbytje, në Dubai kemi të bëjmë me një tjetër ekstrem të kushteve atmosferike. Temperaturat e larta kanë...

Evropa nën mëshirën e mutacionit ‘Delta’, rritje e tmerrshme e rasteve në Britani, Francë, Itali

Ka një rritje të shpejtë të rasteve të mutacionit ‘Delta’ në vendet europiane për shkak të operacionit gjithëpërfshirës të mutacionit Indian. Për shkak të variacionit që duket se mbizotëron në shumë zona, qeveritë po përqendrohen në aktivizimin e masave...

Fasada e brishtë e Rusisë së Vladimir Putinit

Nga Philip Stephens, Financial Times Çeliku me përmbajtje të lartë karboni është sa i fortë aq edhe i thyeshëm nëse tentohet të përkulet, duke ushtruar mbi të një forcë e madhe. Çeliku i butë me përmbajtje të ulët karboni, është...

Shkencëtarët të SH O K U A R nga përmbytjet në GJERMANI (VIDEO+FOTO)

Intensiteti dhe përmasa e përmbytjeve në Gjermani këtë javë ka  t r o n d i t u r  shkencëtarët të cilët përcjellin ndryshimet klimatike, dhe të cilët nuk prisnin që rekordet të thyheshin kaq shpejtë dhe kaq shumë,...

Stuhia SH K A T Ë RR O N qytetin e Zyrihut (200 FOTO+VIDEO)

Një stuhi e fuqishme shiu e breshri ka përfshirë qytetin e Zyrihut, ku si pasojë e erës së fortë janë sh k a k t u a r  përmbytje në disa rrugë. Mediat vendase raportojnë se gjatë natës së kaluar...

Po trondit botën, OBSH: Jemi të shqetësuar nga “Delta”, ka vetëm një rrugë shpëtimi

Varianti “Delta” i COVID-19 është kthyer në alarm për shkak të infektimit më të shpejtë që shkakton. Shumë vende, mes të cilave edhe Greqia kur menduan se arritën ta mposhtin COVID-19 në skenë doli mutacioni indian që po përhapet me...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Momentet pas V R A S J E S së shqiptares në Florida, detaje të reja nga skena e K R I M I...

Banorë të zonës, kanë publikuar video pak pas  v r a s j e s  së 27-vjeçares shqiptare në...
- Advertisement -spot_img