E martë, 3 Gusht, 2021

Bota

Ky është vendi i parë evropian që mbyll dyert për të personat e pavaksinuar kundër Covid-19

Malta do të bëhet vendi i parë në Evropë që do të mbyllë kufijtë për këdo që nuk është i vaksinuar plotësisht ndaj koronavirusit. Vendimi është marrë pas rritjes së rasteve me Covid-19 në vend. Vetëm qytetarët që kanë certifikatë...

Epidemia misterioze që po “zhduk” zogjtë në SHBA

Një epidemi e re, e cila prek zogjtë ka shpërthyer në Shtetet e Bashkuara, por sipas ekspertëve ende nuk dihet shkaku. Ndërsa bota po lufton me Covid-19, specie të shumta zogjsh, kryesisht në Uashington, D.C., kanë ngordhur papritur. Epidemia filloi...

Euro 2020, mbipopullimi në Wembley mund të shkaktojë 100,000 raste me Covid në ditë

Numri i të infektuarve me koronavirus është duke u rritur dita ditës në Britaninë e Madhe ndërsa mijëra tifozë dynden në Stadiumin Wembley ku po zhvillohet Euro 2020. Tashmë ekspertët në vend besojnë se mbipopullimi pa maska ​​dhe pa distancë...

Italia regjistroi rreth 1,400 të infektuar dhe 13 humbje jete në 24 orë

Në 24 orët e fundit në Itali janë regjistruar 1,394 raste të reja me koronavirus nga 174,852 teste të kryera. Sipas raportimeve, shkalla e pozitivitetit sot ishte 0.8% nga 0.6% që ishte të mërkurën. Nga ana tjetër, si pasojë e...

“Zjarr në oqean”/ Pamjet e pabesueshme në Gjirin e Meksikës bëjnë xhiron e botës (VIDEO)

Një fenomen i pabesueshëm është parë në Gjirin e Meksikës, ku është parë zjarr në mes të oqeanit . Kompania shtetërore e naftës e Meksikës tha se një zjarr i shkaktuar nga një këputje në një tubacion gazi nënujor në...

Përhapja e variantit Delta, Irani përfshihet nga vala e pestë e Covid

Presidenti iranian, Hassan Rouhani, ka deklaruar se vendi po shkon drejt një vale të pestë të koronavirusit për shkak të variantit Delta. “Kemi frikë se po shkojmë drejt një valë të pestë në të gjithë vendin,” tha Rouhani, duke paralajmëruar...

100 vjetori i Partisë Komuniste të Kinës, Xi Jinping: Jemi superfuqi

Në 100 vjetorin e partisë komuniste, presidenti Xi Jinping e ka cilësuar Kinën një vend ideal dhe një superfuqi që ka mundur varfërinë. Xi nuk harroi të paralajmëronte dhe të gjithë ata që pretendojnë se janë armiq. “Një komb protagonist...

Si duhet të garojnë mes tyre fuqitë e mëdha

Nga Michael Spence, Project Syndicate Në mbledhjet e fundit të G7-ës dhe NATO-s, Kina u veçua si një rivale strategjike, një partnere tregtare që bën shumë llogari vetjake, si një kërcënim teknologjik dhe i sigurisë kombëtare, si një shkelëse e të...

Merkel vazhdon të nxisë idenë e një takimi të BE-së me Putinin

Të hënën Kancelarja gjermane Angela Merkel i doli sërish në mbrojtje propozimit për një takim të nivelit të lartë mes Bashkimit Evropian dhe Presidentit rus Vladimir Putin. Ajo tha se kjo do të është mënyra më e mirë për...

Filmoi tornadon me erën 200 km në orë, uniformat blu të Çekisë i shprehin admirim për guximin (VIDEO autentike)

Një nga dëshmitë më të  t m e rr sh m e  të  sh k a t ë rr i m i t  në Moravinë jugore u kap nga banorët e fshatit Lužice, në rajonin Hodonín. Një burrë i...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Momentet pas V R A S J E S së shqiptares në Florida, detaje të reja nga skena e K R I M I...

Banorë të zonës, kanë publikuar video pak pas  v r a s j e s  së 27-vjeçares shqiptare në...
- Advertisement -spot_img