Shëndeti

Trigliceridet (yndyra në gjak), kur konsiderohen të larta dhe rreziqet që mbartin?

Nëse matni vazhdimisht tensionin e gjakut dhe nivelet e kolesterolit, ka edhe një gjë tjetër që duhet ta monitoroni: trigliceridet. Niveli i lartë i triglicerideve, një lloj yndyre në gjak, mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të...

A keni tiroide? Simptomat që duhet t’ju shqetësojnë

Hipotiroidizmi është gjendja në të cilën tiroidja është jo-aktive dhe nuk prodhon sasi të mjaftueshme të hormoneve të çmuara të tiroides. Është një gjendje që ndodh mjaft shpesh tek gratë, me të paktën 10% të grave që kanë simptoma...

Të gjitha përfitimet e rozmarinës

Rozmarina është një barishte. Vaji i saj përdoret për të bërë ilaçe, kryesisht për problemet e tretjes, duke përfshirë urthin, gazin e zorrëve (fryrjen e stomakut) dhe humbjen e oreksit. Përdoret gjithashtu për probleme të mëlçisë dhe fshikëzës së...

Cila vaksinë kundër Covid-19 është më e mira? Flasin ekspertët shëndetësorë: Ja çfarë ka rezultuar nga provat klinike

Ndërsa Shtetet e Bashkuara zhvillojnë fushatën e tyre të vaksinimit Covid-19, duke synuar që vaksinat të bëhen të disponueshme për të gjithë të rriturit deri më 19 prill, disa mjekë dhe punonjës shëndetësorë shqetësohen që preferencat e markave midis...

Transplanti i parë i mushkërive tek një pacient me Covid-19

Një operacion i vështirë dhe i rrallë është kryer në Japoni. Një grua japoneze mushkëritë e së cilës u dëmtuan rëndë nga Covid-19, ka kryer një operacion ka kryer transplantin e parë të mushkërive në botë. Spitali Universitar i Kiotos tha...

Britania do të testojë falas qytetarët për Covid-19

Të gjithëve në Angli do t’u jepet akses të kryejnë dy teste të shpejta të koronavirusit në javë. Kjo është pjesë e fushatës së qeverisë për të testuar të gjithë britanikët ndaj Covid-19. Tamponët të cilët mund të japin rezultate...

Konsumoni shumë mish? Kujdes, ajo çfarë i ndodh trupit tonë nuk është aspak e këndshme

Edhe pse mishi është një pjesë e rëndësishme e dietës së dikujt, ngrënia e tepërt e tij mund të jetë e dëmshme për shëndetin. Kjo nuk do të thotë që ju duhet të hiqni dorë nga biftekët e shijshëm...

Antibiotikët mund të dobësojnë imunitetin e fëmijës kundër alergjive dhe të rrisin rrezikun e…

Antibiotikët janë ilaçe që përdoren për të luftuar infeksionet bakteriale. Ndërsa këto barna mund të shpëtojnë jetën, ato gjithashtu mund të kenë efekte anësore serioze, veçanërisht kur i jepen fëmijëve të vegjël. Kjo sepse antibiotikët jo vetëm që vrasin...

Hani më pak sheqer për t’i mbajtur muskujt të shëndetshëm, këto alternativa do ju ndihmojnë

Konsumimi i tepërt i sheqerit të shtuar mund të ketë shumë efekte negative në shëndet. Mund të rrisë rrezikun e mbipeshës, presionit të lartë të gjakut, inflamacionit, shtimit në peshë, diabetit, sëmundjes së zemrës, sëmundjes së mëlçisë yndyrore dhe...

Si ndikoi kolonizimi i Indisë në mënyrën se si po ushqehet globi

Nga Ruth Dsouza Prabhu, Al Jazeera India u kolonizua nga shumë vende përfshirë  britanikët, francezët, portugezët, holandezët dhe danezët, duke ndikuar në  kuzhinën vendase. Por  kemi shumë pak informacione në ndikimin që India ka pasur në ushqimin e kolonizatorëve të saj.  Ruth...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

100 $ një pako kafe, çfarë po ndodh në Korenë e Veriut?

Nga Joshua Berlinger & ;Paula Hancocks “CNN” Kim Jong Un tani ka probleme më të mëdha se sa Shtetet e Bashkuara....
- Advertisement -spot_img