Shëndeti

3 pije të shëndetshme që duhet t’i konsumoni në mëngjes

Kur nuk konsumoni kafen apo një çaj, mëngjesi juaj nuk është i plotë. Kjo ndodh pasi keni stomakun bosh. Për këtë arsye, duhet të merrni parasysh konsumimin e pijeve të shëndetshme kur e nisni ditën. Çaji jeshil Nëse preferoni çajin, zgjidhni...

Zbardhja e dhëmbëve me produkte natyrale

Dhëmbët e fortë e të shëndetshëm, mund të themi pa frikë se janë një dëshirë e çdokujt. Kjo, jo vetëm për rehatinë e të gjithë organizmit, pasi mund ta imagjinoni dhimbjen që shkakton një dhëmb i sëmurë, por edhe...

Të rinjtë që kalojnë lehtë Covid-19 duhet të kenë kujdes, ja çfarë rrezikojnë

Infeksioni me koronavirus mund të ketë pasoja në sistemin kardiovaskular edhe tek të rinjtë që kanë kaluar një formë të lehtë të Covid-19. Kjo tregohet nga rezultatet e një studimi të botuar në Fiziologjinë Eksperimentale nga studiuesit në Universitetin Shtetëror...

Ngrënia e karrotave ndihmon shikimin në errësirë, zbulohet historiku i Forca Ajrore Mbretërore të Anglisë

Me siguri, a keni dëgjuar ndonjëherë që ngrënia e karrotave na ndihmon të shohim në errësirë, një besytni që është shumë e njohur, veçanërisht në Mbretërinë e Bashkuar. Sidoqoftë, e vërteta është se nëse e keni menduar ndonjëherë, duhet...

Thojini lamtumirë fryrjeve të barkut me këtë bimë të mrekullueshme

Sherebela është një nga bimët më të mira medicinale. Duke qenë se vepron si një astrigjent, stimulues dhe tonik, shkakton një ngrohtësi në stomak, lehtëson tretjen, shkakton diurezë, përshpejton qarkullimin, ka një efekt të rëndësishëm në tru. Gjithashtu është qetësues...

5 fruta që parandalojnë shenjat e plakjes

Shumë prej nesh fiksohen pas produkteve të bukurisë për të parandaluar shenjat e plakjes. Shpesh injorojmë faktin, se dieta luan një rol thelbësor për një lëkurë të re dhe të shëndetshme. Për të ruajtur rininë në fytyrën tuaj, duhet...

Probleme me stomakun, katër lëvizje që zgjidhin problemin

Sëmundja e refluksit gastroezofageal është një sëmundje e bezdisshme dhe e dhimbshme e aparatit tretës kur muskuli unazor i poshtëm i ezofagut nuk arrin të mbajë përmbajtjen gastrike të shtyrë në ezofag, duke shkaktuar urth, dhimbje dhe frymëmarrje të...

A po ju shëndoshë ushqimi organik?

Fjala “organike” në një etiketë ushqimore i bën konsumatorët do të thotë ushqim i shëndetshëm dhe me pak kalori, thotë një studim i ri nga studentë të diplomuar në Universitetin Cornell. Por ky supozim mund të jetë i rremë. Ndërsa...

Si të përgatisni akullore vetëm me dy përbërës dhe pa sheqer (VIDEO)

Akullore pa sheqer në 1 minutë! A ju duket e pamundur? E megjithatë është e mundur! E vetmja gjë që ju nevojitet janë banane dhe kakao. Kjo është një recetë shumë e lehtë, për sa kohë që keni një banane...

Diabeti/ Dy lëvizje që mbajnë sheqerin nën kontroll

Plani i ushqimit të shëndetshëm të njerëzve me diabet nuk ndryshon nga ai i atyre pa diabet. Shoqata Amerikane e Diabetit (ADA) propozoi për pacientët diabetik udhëzime dietike të rekomanduara në popullatën e përgjithshme, dmth një dietë që përqendrohet...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

100 $ një pako kafe, çfarë po ndodh në Korenë e Veriut?

Nga Joshua Berlinger & ;Paula Hancocks “CNN” Kim Jong Un tani ka probleme më të mëdha se sa Shtetet e Bashkuara....
- Advertisement -spot_img