Ballina Shëndeti Kujdesi për zemrën: Më shumë bimë aromatike dhe kanellë

Kujdesi për zemrën: Më shumë bimë aromatike dhe kanellë

Ne mund të mbrojmë veten nga rreziku i sëmundjeve të zemrës duke ndjekur një mënyrë jetese të përshtatshme dhe rregullat e mira të ngrënies në tryezë. Thuajini JO pijeve me sheqer, salçiçeve dhe djathrave.

Ushqimi për zemrën

Nuk është vetëm një predispozicion: mosha, gjinia, trashëgimia janë vetëm një pjesë e faktorëve që mund të nxisin fillimin e sëmundjeve kardiovaskulare, para së gjithash sulmin në zemër ose goditjen.

Shpesh, shëndeti i arterieve është lënë pas dore edhe nga përgjegjësia personale: hipertensioni arterial, trigliceridet e larta, kolesteroli i tepërt dhe mbi të gjitha pirja e duhanit, e cila është armiku numër një i zemrës, varet nga një mënyrë jetese e gabuar dhe e parregulluar.

Rekomandohet që ata që janë duke u shëruar nga një sëmundje kardiake të praktikojnë një dietë që siguron marrjen korrekte të yndyrave, proteinave, karbohidrateve dhe sidomos për të eliminuar konsumin e pijeve alkoolike.

Ushqimet që janë të mira për zemrën

Në tryezë është mirë të reduktohet konsumi i kripës që favorizon hipertensionin për shkak të përmbajtjes të lartë të natriumit dhe rrit rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës, sidomos në individët e predispozuar gjenetikisht.

Në vend të kripës, përdorni bimë aromatike dhe erëza, duke përfshirë dhe shafranin.

Siç mund të jenë, bimë aromatike (basil, rozmarinë, majdanoz), erëzat (piper, chilli, arrëmyshk) dhe erëza të tilla si limon dhe uthull balsamike. Sipas disa studimeve, kanella është gjithashtu një aleat i çmuar kundër presionit të lartë të gjakut: veçanërisht kjo erëz ul vlerat e presionit të lartë të gjakut, duke rivendosur disa parametra metabolikë, duke përfshirë glikeminë dhe disa çrregullime hormonale.

Për të parandaluar sëmundjet kardiovaskulare është një rregull i mirë për të ngrënë më shumë ushqime të pasura me kalcium dhe kalium, të cilat reduktojnë vlerat e presionit; konsumojnë bukë të integruar, makarona, oriz dhe ushqime me yndyra të ulëta të ngopura; zvogëlimin e sheqernave; shmangni ushqimet e ruajtura në kripë ose vaj, para gatuara ose të para-paketuara dhe salcat (majonezë, soje, ketchup), shmangni mishin apo peshkun e skuqur, përdorni perime të ziera ose të pjekura.

Çfarë të hani për një zemër të shëndoshë

Kufizoni pijet e gazuara dhe ushqimet e dëmshme, të tilla si lëngje frutash të pasura me sheqer, pije alkoolike, kafe dhe çaj (jo më shumë se dy gota në ditë), arra gatimi, kikirikë dhe të ngjashmet e tyre.

Është gjithashtu e këshillueshme që të zvogëlohet konsumi i sallameve (mortadella, salami, salcice, frankfurter) për të favorizuar mishin e bardhë (pule, gjeldeti, lepuri) dhe për të kufizuar mishin e kuq një herë në javë.

Eliminimi i djathrave të kripur shumë të pasura me natrium, përveç Grana Padano Dop që përmban 50-70% natriumi më pak se pecorino dhe gorgonzola.

Për këtë rast nuk ka diet, por ka rregulla të mira të ngrënies që duhen ndjekur, madje edhe duke bërë sakrifica të vogla, pa lënë pas dore një mënyrë jetese të përshtatshme që përfshin eliminimin e zakonit të pirjes së duhanit dhe bërjen e aktivitetit fizik, por të përcaktohet me mjekun kujdestare ose me specialistin që ju ndjek./sn/