Ballina Bota Tragjedi, mbytet trageti në Indonzei, 190 të humbur

Tragjedi, mbytet trageti në Indonzei, 190 të humbur

Më shumë se 190 persona mendohet se kanë humbur pas fatkeqësisë së ndodhur në liqenin Toba, në ishullin indonezian të Sumatrës. Liqeni Toba, liqeni më i madh vullkanik në botë, ishte i mbushur me turistë që festonin Bajramin kur trageti u mbyt në mot të keq. Shumë viktima mendohet të jenë bllokuar brenda anijes, tha policia, shkruan, tvklan.al.

Agjencia Kombëtare e Kërkimit dhe Shpëtimit në Indonezi tha se kishin mbijetuar vetëm 18 persona dhe tre trupa janë gjetur. Autoritetet thonë se operatorët e anijeve nuk dorëzuan bileta kështu që nuk ka të dhëna se kush mund të ishte në bord. Familjet presin me dëshpërim lajmet dhe duke shpresuar që barkat e shpëtimit të kthehen në breg me lajme të mira.

Të mërkurën, zhytësit dhe një nëndetëse iu bashkuan përpjekjeve të kërkimit. Skuadrat ende kanë nevojë për të gjetur tragetin prej druri i cili ndodhet në një thellësi prej 450 metrash.