Ballina Sport Hamilton zgjat bashkëpunimin edhe për dy vjet me Mercedesin

Hamilton zgjat bashkëpunimin edhe për dy vjet me Mercedesin

Mercedes-AMG Petronas Motorsport dhe Lewis Hamilton njoftuan sot marrëveshjen për zgjatjen e kontratës që është e vlefshme për sezonet 2019 dhe 2020 të Formula One.

Që nga bashkimi me Mercedesin në vitin 2013, Lewis deri më tani ka fituar tre kampionate botërore dhe 44 Grands Prix me ekipin.

Deri në fund të vitit 2020, do të ketë kaluar tetë stinor si një shofer që punon për Mercedesin, periudha e tij më e gjatë me një ekip të vetëm në sportin e veturave të shpejta.“Kjo zgjatje e kontratës ka qenë në thelb vetëm një formalitet. Prandaj e vendosëm lapsin në letër”.

“Unë kam qenë pjesë e familjes Mercedes për 20 vjet dhe kurrë nuk kam qenë më i lumtur se aktualisht”

“Megjithëse kemi pasur sukses kaq shumë që nga viti 2013, Mercedes është më i uritur se kurrë. Pasioni konkurrues që digjet brenda meje ndahet me çdo anëtar të vetëm i këtij grupi, gjithmonë duke ndjekur përmirësimet e ardhshme dhe duke gërmuar akoma më thellë për të siguruar që ne të dalim në krye”, tha 33-vjeçari.