Ballina Bota VIDEO/Përmbytje të mëdha në Australi, policia u bëri thirrje qytetarëve të evakuohen:...

VIDEO/Përmbytje të mëdha në Australi, policia u bëri thirrje qytetarëve të evakuohen: ‘Nuk është e sigurt të qëndrosh!’

Shiu i dendur në Australinë veriore ka shkaktuar evakuime nga përmbytjet në Queensland

Përmbytjet erdhën pasi deri në 65 milimetra shi ranë në zonë në 48 orët deri në mëngjesin e së shtunës.
Policia australiane u ka bërë thirrje banorëve të qytetit verior të Burketown në shtetin e Queensland që të evakuohen për shkak të përmbytjeve të mëdha në rajon, pas disa ditësh reshje të dendura shiu.

Përmbytjet në Burketown, në Gjirin e Carpentaria, janë më të këqijat e regjistruara, me nivelet e lumenjve që tejkalojnë nivelin e përmbytjeve prej 6.78 milion të matur në mars 2011, sipas Byrosë së Meteorologjisë të Qeverisë Australiane.
Një komunitet në veriperëndim të Queensland është pa energji elektrike dhe sistemet e ujërave të zeza të qytetit janë në rrezik, njoftoi televizioni ABC, duke cituar një deklaratë nga Policia e Queensland.

 

– Nuk është e sigurt të qëndrosh – thuhet në deklaratë.

Përmbytjet erdhën pasi deri në 65 milimetra shi ranë në zonë në 48 orët deri në mëngjesin e së shtunës.

Reshje dhe stuhi të tjera parashikohen për të shtunën, megjithëse shiu në përgjithësi ka ndaluar të bjerë në zonë, tha agjencia e motit./tn