Ballina Bota 24 viktima të konfirmuara, 17,855 njerëz të evakuuar, 3,571 shtëpi të prekura,...

24 viktima të konfirmuara, 17,855 njerëz të evakuuar, 3,571 shtëpi të prekura, 45 qytete të izoluara, tetë rrugë dhe gjashtë ura të dëmtuara… Republika Domenikane shpall tri ditë zie kombëtare pas rreshjeve të mëdha dhe përmbytjeve në fundjavë!

Fotografi ajrore e fushave dhe Unazës Santo Domingo, e prekur nga reshjet intensive që kanë rënë që prej të premtes së kaluar, sot, në Aguacate (Republika Domenikane). (Foto: EFE/Orlando Barría)

Republika Domenikane, duke mbajtur zi për 24 viktimat nga shirat më të dendur në vend

Santo Domingo.– Këtë të hënë, Republika Domenikane po përjeton të parën nga tre ditët e zisë kombëtare për të paktën 24 vdekjet e shkaktuara nga shirat e rrëmbyeshëm që ranë këtë fundjavë, konsiderohet si reshjet më të larta të regjistruara ndonjëherë në vend.

Pasojat e këtyre shirave janë evidente në ishull dhe sot, në konferencën e tij të zakonshme për shtyp të së hënës, presidenti i vendit, Luis Abinader, njoftoi se, megjithëse ato janë ende duke u vlerësuar, dëmet “do të jenë të mëdha”, veçanërisht në sektorët e punëve publike dhe të bujqësisë.

Për 24 vdekjet e konfirmuara dhe të identifikuara zyrtarisht, një shifër që mund të jetë më e lartë, janë 17,855 njerëz të evakuuar (879 prej tyre janë transferuar në strehimore), 3,571 shtëpi të prekura, 45 qytete të izoluara dhe tetë rrugë dhe gjashtë ura të dëmtuara (njëra prej tyre u shemb), sipas buletinit të fundit nga Qendra Operative Emergjente (QE).

Përveç kësaj, disa sisteme të furnizimit me energji elektrike janë jashtë shërbimit, megjithëse, shpjegoi Abinader, kompanitë e energjisë elektrike Edesur, Edeste dhe Edenorte e kanë rikthyer atë në mes 96 dhe më shumë se 99 përqind të konsumatorëve.

117 nga 243 ujësjellësa mbeten jofunksionale si masë paraprake për të mbrojtur sistemin, por do të funksionojnë brenda një jave me uljen e përmbytjeve.

Më parë, COE kishte treguar se, për sa i përket shërbimit elektrik, kishte 2,857 klientë të prekur (0,28% e abonentëve) në jug të vendit dhe 12,136 klientë në lindje (1,52%) dhe se 1.6 milionë përdorues ishin prekur në furnizimi me ujë të pijshëm.

Ato janë pasojat e shirave që arritën 431 milimetra në zona të caktuara të jugut dhe jugperëndimit të vendit dhe në Santo Domingo, që përfaqëson “ngjarjen me reshjet më të larta në 24 orë në Republikën Domenikane”, këmbënguli Abinader.

Fotografi ajrore e fushave dhe Unazës Santo Domingo, e prekur nga reshjet intensive që kanë rënë që prej të premtes së kaluar, sot, në Aguacate (Republika Domenikane). (Foto: EFE/Orlando Barría)

Punoni për të rikthyer normalitetin

Nisur nga situata e krijuar, puna e organizatave të ndryshme po shtohet në përpjekje për ta rikthyer vendin në normalitet dhe gjithashtu për të parandaluar sëmundjet. “Ne do të arrijmë të gjithë ata që kanë nevojë,” tha presidenti.

Kështu, në zemër të Santo Domingos, punëtorët po punojnë në vendkalimin në nivel, muret e së cilës ranë të shtunën e kaluar, duke bllokuar pesë automjete dhe duke shkaktuar vdekjen e nëntë personave, katër prej të cilëve portorikanë.

Përveç tre ditëve zie të dekretuar nga Abinader, janë marrë masa të ndryshme, si pezullimi i mësimit në disa qendra deri të mërkurën për të vlerësuar gjendjen e shkollave, ndërsa njësitë shëndetësore janë rishikuar dhe tentohet të kontrollohet trafiku në Santo Domingo.

Fotografi ajrore e fushave dhe Unazës Santo Domingo, e prekur nga reshjet intensive që kanë rënë që prej të premtes së kaluar, sot, në Aguacate (Republika Domenikane). (Foto: EFE/Orlando Barría)

Përgatituni për ndikimet e ndryshimeve klimatike

Këto janë masa të miratuara urgjentisht, por Abinader tregoi se ne duhet të përgatitemi për të ardhmen sepse, tha ai, kjo “do të ndodhë përsëri” për shkak të krizës klimatike.

“Vendi duhet të jetë i ndërgjegjshëm se ky ndikim, ky ndryshim klimatik është një realitet me fenomene të paparashikuara, intensive dhe jashtë sezonit”, paralajmëroi presidenti, i cili prezantoi një sërë projektesh në këtë drejtim.

Konkretisht, do të krijohet një fond i posaçëm për parandalimin, zbutjen dhe përshtatjen ndaj ndryshimeve klimatike në Republikën Domenikane, me parashikime nga qeveria dhe fondet ndërkombëtare, të cilat do të shkojnë përtej çështjes së infrastrukturës.

Gjithashtu do të krijohet menjëherë një komision i pavarur për të mbikëqyrur infrastrukturën përballë ndryshimeve klimatike.

Përveç kësaj, radarit ekzistues të motit në Punta Cana (në lindje të vendit) do t’i bashkohet një tjetër në Santo Domingo (jug) vitin e ardhshëm dhe një i tretë në Puerto Plata (në veri), një trekëndësh që do të lejojë kontrollin e të gjithë ishullit./tn