E martë, 19 Tetor, 2021

Koronavirusi

Covid-19, sëmundja e të varfërve

Franca mund të mburret si një nga vendet me numrin më të lartë të të vaksinuarve në Europë. Sipas të dhënave të qeverisë, 67% e qytetarëve kanë marrë të dyja dozat, numri i rasteve ka shënuar rënie, restorantet, pubet...

Deklarata e fortë e Anthony Fauci: Koronavirusi mund të mos eliminohet kurrë! Ja si mund të vihet nën kontroll pandemia

Eksperti kryesor i sëmundjeve infektive në Shtetet e Bashkuara, Dr. Anthony Fauci pranoi të mërkurën se koronavirusi mund të mos eliminohet kurrë dhe se “pjesa më e madhe e botës” mbetet në fazën e pandemisë. Dr. Fauci, këshilltar i Presidentit...

OBSH rekomandon dozë të tretë për personat me probleme serioze të imunitetit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka rekomanduar që njerëzit me probleme serioze të imunitetit duhet që të marrin një dozë përforcuese të vaksinës për koronavirusit. Kjo për shkak të rrezikut që këtyre personave u shkaktohet nga infeksionet që gjejnë terren...

Shifrat e Covid mbeten të larta në Greqi/ 2,383 të infektuar dhe 41 humbje jete

Në 24 orët e fundit në Greqi janë regjistruar 2,383 raste të reja me koronavirus si dhe 41 humbje jete. Prej rasteve të reja, autoritetet e Shëndetit në vend njoftuan se tetë janë identifikuar në kontrollet e bëra në pikat...

Ekspertët gjermanë: Imuniteti i personave të shëruar nga Covid zgjat një vit

Ekspertët gjermanë të sëmundjeve infektive besojnë se imuniteti i personave që janë diagnostikuar me koronavirus zgjat më shumë nga sa mendohej. “Kohëzgjatja e imunitetit pas infektimit me Sars-CoV-2 është të paktën një vit,” tha një deklaratë grupi i ekspertëve të...

Kur do t’i rikthehemi normalitetit? Imunologu: Masat mbrojtëse do të na shoqërojnë për shumë kohë

Imunologu Aldi Pupuleku theksoi se fundi i pandemisë do të jetë atëherë kur virusi do të trajtohet si një sëmundje endemike. Gjatë intervistës për emisionin “Abc-ja e mëngjesit” me gazetarët Enkel Demi dhe Sibora Bitri, imunologu shtoi se vaksina...

Oksfordi publikon një studim mbi Covid-19: Çfarë do të ndodhë me maskat

Një studim i kryer nga shkencëtarët e Universitetit të Oksfordit zbuloi se mutacionet e koronavirusit kanë një aftësi më të lartë për t’u përhapur përmes ajrit. Studimi i botuar nga zyra e shtypit e Universitetit Britanik për Shoqërinë Amerikane të...

NJË VARIANT I RI I KORONAVIRUSIT PO BËN KËRDI NË KENTUCKY TË SHBA: R.1 u zbulua fillimisht në Japoni, anashkalon me sukses antitrupat! VIDEO

Një variant i ri i koronavirusit me origjinë nga Japonia tani është zbuluar në një shtëpi pleqsh në Kentucky, ku 45 banorë dhe punonjës shëndetësorë janë infektuar. Varianti R.1 shoqërohet me llojin origjinal të koronavirusit dhe përmban "shumë mutacione unike"...

Vietnami miraton vaksinën Abdala ndërsa presidenti viziton Kubën

Abdala bëhet vaksina e tetë Covid-19 e miratuar për përdorim në Vietnam, i cii ka një nga nivelet më të ulëta të vaksinimit në rajon. Kuba deklaroi më parë se vaksina e saj Abdala kundër koronavirusit ishte provuar dhe është...

Eksperti i njohur për COVID-19: Do të duhen tre ose katër vjet pas pandemisë për t’u marrë me efektet

Eksperti i shëndetësisë, Sotiris Tsiodras u përqëndrua në sfidat e pandemisë, duke theksuar se që nga momenti kur u konfirmua transmetimi i virusit, të dhënat ndryshojnë jo vetëm për sëmundjen, por edhe për shkencën. “Do të duhen tre ose...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Elmi Aziri: ASH-AAA është e gatshme për ta përkrahur Bilall Kasamin në Tetovë (VIDEO)

Elmi Aziri nga Aleanca për Shqiptarët në Click Plus ka bërë të ditur se koalicioni opozitar, Aleanca për Shqiptarët...
- Advertisement -spot_img