Ballina Bota Tarifa deri 50 miliardë dollarë me importet kineze, ja vendimi i Trump

Tarifa deri 50 miliardë dollarë me importet kineze, ja vendimi i Trump

Zyrtarët amerikanë bënë një listë të martën me 50 miliardë dollarë në importet kineze të caktuara nga tarifat e SHBA, veprimi i fundit në konfrontimin tregtar të Donald Trump me Pekinin.

Lista e cila përfshin elektronikë, pjesë të aeroplanëve, ilaçe, makineri dhe mallra të tjera dhe ende nuk është finalizuar dhe është menduar si një përgjigje ndaj vjedhjes së pretenduar të Kinës për pronësinë dhe teknologjinë intelektuale të kompanive amerikane./sn/