Ballina Sport SHTYPI MOLDAV: Një ndeshje për historinë. Kombëtarja e futbollit të Republikës së...

SHTYPI MOLDAV: Një ndeshje për historinë. Kombëtarja e futbollit të Republikës së Moldavisë luan sot me Shqipërinë dhe shikon drejt Euro 2024. TË GJITHA përllogaritjet e një kualifikimi historik

Kombëtarja e futbollit të Republikës së Moldavisë luan sot më 17 nëntor me kombëtaren e ngjashme të Shqipërisë në luftën për paraqitjen më të rëndësishme në historinë e futbollit moldav, kualifikimin për Kampionatin Evropian të Futbollit në Gjermani në verën e vitit. 2024. Një fitore e Republikës së Moldavisë në ndeshjen e sotme do ta bënte kombëtaren tonë të luante me kualifikim në tabelë javën e ardhshme në Çeki. 

Ndeshja Moldavi – Shqipëri, me shtëpinë e mbyllur. Të gjitha biletat janë shitur

“Për herë të parë në histori, Kombëtarja e Moldavisë ka një shans real për t’u kualifikuar në një turne final të Kampionatit Evropian! Kombëtarja luan sot një ndeshje të rëndësishme kualifikuese për EURO 2024 kundër Shqipërisë. Ndeshja do të luhet në stadiumin Zimbru të kryeqytetit nga ora 19:00 dhe do të transmetohet drejtpërdrejt nga kanali televiziv Moldova 1. Për të hedhur një hap të madh drejt arritjes më të madhe të futbollit moldav në nivel kombëtar, trengjyrëshit duhet të mundi Shqipërinë sot. Të gjitha biletat janë blerë. Stadiumi do të jetë i mbushur plot! Le të jemi lojtari i 12-të i Kombëtares sot! Le t’i mbështesim djemtë tanë me gjithë zemër! Hajde Moldavi!!!”, thekson Federata e Futbollit të Moldavisë (FMF).

Ndeshja ndaj Shqipërisë do të jetë e 280-ta për kombëtaren e Moldavisë. Kombëtarja jonë deri më tani ka shënuar 54 fitore, 65 barazime dhe 160 humbje. Diferenca e golave: 221-469, kujton FMF.

Në grupin E të eliminatoreve të EURO 2024, Moldavia ka shënuar një ecuri shumë të mirë: 2 fitore, 3 barazime dhe vetëm një humbje, edhe përballë kundërshtares së sotme, Shqipërisë, 0-2 në Tiranë.

MOLDAVA – Ishujt Faroe 1-1

MOLDAVA – Republika Çeke 0-0

Shqipëri – MOLDAVË 2-0

MOLDAVA – Polonia 3-2

Ishujt Faroe – MOLDAVA 0-1

Poloni – MOLDAVË 1-1

Moldavia, në vendin e katërt para dy ndeshjeve të fundit

Përpara ndeshjes me Shqipërinë, Kombëtarja e Republikës së Moldavisë është në vendin e katërt në grupin E, me nëntë pikë. Skuadra e vendit ka një pikë më pak se Polonia (e cila ka 10 pikë), por edhe një ndeshje më pak se kombëtarja e Robert Lewandowski, futbollist i FC Barcelona. Në dy pozitat e para, në krye të Kampionatit Europian, janë Shqipëria me 13 pikë dhe Çekia me 11 pikë.

Një fitore në ndeshjen e sotme do ta bënte kombëtaren të ngjitej në vendin e dytë, të paktën deri në fund të ndeshjes mes Polonisë dhe Çekisë, e cila luhet edhe sot në orën 21:45.

Llogaritjet e një kualifikimi historik në Euro 2024

Për të qenë të sigurt për kualifikimin në Kampionatin Evropian të Gjermanisë, skuadra e drejtuar nga Serghei Clescenco duhet të marrë gjashtë pikë në dy ndeshjet e fundit në grup, ndaj Shqipërisë dhe Republikës Çeke. Në një skenar të tillë, kombëtares nuk mund t’i mungojë vendi i 2-të në Grupin E dhe përkatësisht kualifikimi në Europian, duke grumbulluar 15 pikë.

Edhe Republika e Moldavisë mund të kualifikohet në Euro 2024 me katër pikë të marra në dy ndeshjet e fundit, por shanset për kualifikim janë më të vogla. Me katër pikë, vendi ynë do të kishte 13 pikë të grumbulluara, po aq sa Shqipëria dhe do të varej nga rezultatet e dy ndeshjeve të tjera në grup: Poloni – Çeki dhe Shqipëri Ishujt Faroe.

Nëse Polonia mposht Çekinë në ndeshjen e sotme, do të grumbullojë 13 pikë. Për polakët është ndeshja e fundit në grup, ndaj nuk do të mund të grumbullojnë më shumë pikë. Në rast të pikëve të barabarta mes Moldavisë dhe Polonisë, kombëtarja e vendit tonë do të jetë në avantazh, falë rezultateve të ndeshjeve direkte. Moldavia mundi Poloninë në Kishinau dhe barazoi.

Nëse Çekia mund sonte Poloninë, trengjyrëshit kanë vetëm opsionin e fitores në ndeshjen ndaj Shqipërisë, çdo rezultat tjetër është sinonim i mungesës së kualifikimit në Euro 2024. Në këtë skenar, katër pikët nuk do të mjaftonin për të shkuar në Gjermani.

Një barazim mes Republikës së Moldavisë dhe Shqipërisë do të ruante shanset e skuadrës sonë për t’u kualifikuar në Euro 2024 vetëm nëse Republika Çeke nuk e mposht Poloninë si mysafir. Në rast të humbjes së Republikës Çeke ose të një rezultati të barabartë, të kombinuar me rezultatin e barabartë në ndeshjen Moldavia – Shqipëri, skuadra e kualifikuar në Euro 2024 do të vendoset në ndeshjen e fundit, atë mes Çekisë dhe Moldavisë, me Kombëtarja e Polonisë jashtë garës.

Një disfatë e kombëtares së Moldavisë në ndeshjen sonte ndaj Shqipërisë do t’i ruante shanset për kualifikim ekipit tonë vetëm nëse në ndeshjen tjetër të grupit, Polonia dhe Çekia, do të kishte një barazim. Në këtë skenar, Çekia do të grumbullonte 12 pikë, Polonia 11 dhe Moldavia do të mbetej me 9 pikë. Dhe në këtë rast, ndeshja midis Çekisë dhe Moldavisë do të ishte vendimtare për vendosjen e ekipit të kualifikuar në Euro 2024, kombëtares sonë i duhet fitorja në ndeshjen e fundit për të siguruar praninë e saj historike në Kampionatin Evropian.

Moldavia do ta mbyllë fushatën kualifikuese për EURO 2024, më 20 nëntor, jashtë vendit, kundër Republikës Çeke. Gara e verës së ardhshme do të mbledhë 24 ekipet më të mira të futbollit në Evropë. Euro 2024 do të fillojë më 14 qershor 2024 dhe do të përfundojë më 14 korrik 2024. Republika e Moldavisë nuk është kualifikuar deri më tani në asnjë kampionat evropian apo botëror të futbollit.

Trajneri Serghei Clescenco: Jemi të motivuar të japim gjithçka në fushë dhe t’i bëjmë këto momente historike të paharrueshme për të gjithë Moldavinë

Para ndeshjes, trajneri Serghei Clescenco deklaroi se skuadra është e motivuar dhe e gatshme për të bërë histori. “Lojtarët e kanë kuptuar se ata nuk janë në fushë vetëm për veten e tyre, por edhe për vendin e tyre, për familjet e tyre dhe për miqtë e tyre që nuk duan t’i zhgënjejnë… Ne vërtet duam ta shohim stadiumin plot . E mbaj mend ende ndeshjen kundër Gjermanisë në stadiumin “Republikan” në 98-ën, me tifozë të ulur në shkallë, për shkak të mungesës së vendeve të lira. Tifozët që na brohorisnin pa pushim. Më pas humbëm 3-1, por pritëm 1-0 në 20 minutat e para. Kjo është ajo që u them lojtarëve që të kuptojnë se tifozët, pavarësisht rezultatit, nuk duhet të zhgënjehen me lojën. Jemi të motivuar të japim gjithçka në fushë dhe t’i bëjmë këto momente historike të paharrueshme për të gjithë Moldavinë”, ka theksuar Serghei Clescenco, cituar nga faqja e internetit të FMF. 

Sipas FMF-së, 25 futbollistë janë thirrur për ndeshjet e kombëtares ndaj Shqipërisë dhe Çekisë.

Portierë: Dorian Railean (Chindia Târgoviște, Rumani, 14 ndeshje / 0 gola të shënuar), Cristian Avram (Araz-Naxçıvan, Azerbajxhan, 8/0), Nicolae Cebotari (Zimbru Chisinau, 0/0)

Mbrojtës : Veaceslav Posmac (Boluspor, Turqi, 66/2), Ion Jardan (FC Petrocub, 50/0), Oleg Reabciuc (Spartak Moskë, Rusi, 43/0), Vadim Bolohan (Milsami Orhei, 40/1), Sergiu Platica (FC Petrocub, 42/0), Ioan-Călin Revenco (FC Petrocub, 21/1), Artur Crăciun (Puszcza Niepołomice, Poloni, 20/0), Denis Marandici (Turan Tovuz, Azerbajxhan, 10/0), Vladislav Baboglo (Karpaty, Ukrainë, 6/1), Dinis Ieseanu (Zimbru Kishinau, 0/0)

Mesfushorët: Vadim Rață (FC Voluntari, Rumani, 41/2), Nichita Moțpan (FC Fakel Voronej, Rusi, 14/2), Mihail Platica (FC Petrocub, 13/1), Serafim Cojocari (Unirea 04 Slobozia, Rumani, 8 /0), Victor Bogaciuc (Chindia Târgoviște, Rumani, 7/0), Mihail Caimacov (NK Slloven Belupom, Kroaci, 20/1), Victor Stîna (Ponserroikos FC, Greqi, 10/2)

Sulmues : Ion Nicolaescu (SC Heerenveen, Holandë, 39/14), Vitalie Damașcan (Sepsi, Rumani, 32/3), Maxim Cojocaru (Chindia Târgoviște, Rumani, 17/0), Virgiliu Postolachi (FC Grenoble, Francë, 38 15/0), Andrei Cobeț (Slavia Mozir, Bjellorusi, 2/0)

Asnjë fitore në gjashtë ndeshjet e deritanishme ndaj Shqipërisë

Sipas FMF-së, Moldavia deri më tani ka zhvilluar 6 ndeshje kundër shqiptarëve në nivel ekipesh përfaqësuese, pa arritur asnjë fitore. Rekordi: një barazim dhe 5 humbje. Diferenca e golave: 2-14.

29.03.1995 Shqipëri – Moldavi 3-0 prel CE 1996

07.06.1995 Moldavi – Shqipëri 2-3 prel.KE 1996

15.08.2012 Shqipëri – Moldavi 0-0 miqësore

11.06.2019 Shqipëri – Moldavi 2-0 prel. CE 2020

14.10.2019 Moldavi – Shqipëri 0-4 prel. CE 2020

17.06.2023 Shqipëri – Moldavi 2-0 prel. CE 2024

Marrë nga zdg / tetova.com