Ballina Bota Apokalipsi i një qyteti (VIDEO)

Apokalipsi i një qyteti (VIDEO)

Ushtria siriane ka njoftuar se ka hequr bllokadën në Ghouta, ndërsa pamjet me dronë tregojnë një autostradë që lidh Damaskun me një pjesë tjetër të vendit. Pamjet tregojnë shkatërrimet e mëdha në 7 vite luftime.

Ushtria tha se i ka çliruar të gjitha vendbanimet në periferi të Damaskut, në Ghouta-n Lindore nga forcat militante dhe rivendosi kontrollin e qeverisë në zonë.

Në qytet po ndihmon në rivendosjen e rendit edhe Rusia, aleate e diktatorit sirian Bashar al Assad. Një qendër ruse që po vepron atje thotë se ka negociuar për një marrëveshje me Jaysh al-Islam, grupi i fundit më i madh militant në rajon, për të filluar evakuimin nga qyteti i Doumës.

Trupat siriane filluan shtytjen e tyre të madhe në Ghouta Lindore në shkurt, dhe i ndihmuar nga Rusia ka arritur të rimarrë zonën nga militantët që e kanë pushtuar atë që prej vitit 2012.

Shtatë vjet luftime kanë lënë zonën të shkatërruar në masë.