Ballina Bota Situata në Siri, këmbana lufte në Mesdhe

Situata në Siri, këmbana lufte në Mesdhe

Këmbana të një lufte të madhe mes aleatëve perëndimorë dhe Rusisë po bien në Siri. Ushtria amerikane dhe aleatët britanikë e francezë janë në pritje të urdhrave për sulm ajror kundër regjimit të Assad-it.

Gjatë një takimi në Shtëpinë e Bardhë, Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, konfirmoi se vendimi për Sirinë do të merret shumë shpejt.

Të mërkurën, shefi i Shtëpisë së Bardhë kishte paralajmëruar bombardimin e bazave siriane.

Luftanija amerikane Donald Cook ndodhet pranë brigjeve siriane me mbi 60 raketa Tomahok, në pritje të urdhërit për të goditur. Aeroplanmbajtësja gjigande Harri Truman u nis të mërkurën drejt Europës nga brigjet e Virxhinias dhe pritet të mbërrijë javën e ardhshme. Ajo shoqërohet edhe nga 6 luftanije me mbi 6500 marinarë.

Siria dhe aleati i saj më i fortë, Rusia, kanë hedhur poshtë akuzat për përdorim të armëve kimike në Duma. Por presidenti francez Emmanuel Macron deklaroi se Perëndimi ka prova konkrete se regjimi qeveritar i Bashar al-Assad ka përdorur gaz klorinë dhe agjent nervor ndaj civilëve.

Përgatitje po bën edhe Rusia. Disa pamje satelitore të portit ushtarak të Tartusit në Siri tregojnë se 11 luftanije dhe 2 nëndetëse ruse të stacionuara aty kanë lëvizur. Në gatishmëri janë edhe sistemet e sofistikuara të mbrojtjes raketore ajrore ruse S-300 dhe S-400, për të cilat ekspertët thonë se rrëzojnë çdo raketë që u kap radari.

Tv Klan