Ballina Sport “Rusët përdorën doping në Botërorin e shtëpisë”?!

“Rusët përdorën doping në Botërorin e shtëpisë”?!

Dyshimet për përdorimin dopingu nga futbollistët rus bëhen gjithmonë e më prezente.

Ditët e fundit mediat gjermane ka theksuar se lojtarët e kombëtares ruse kanë përdorur herë pas here amoniak, një substancë që duhet të jetë e ndaluar, pasi ndikon në paraqitjen sportive.

Kjo gjë është zbuluar nga një gazetë e përjavshme e Mynihut sipas së cilës në ndeshjen kundër Spanjës, një nga zëvendësuesit e Cerceshov, ka thithur amoniak nga një copë pambuku.

Ndonëse amoniaku nuk është një substancë e pranishme në listën e substancave të ndaluara nga Agjencia Ndërkombëtare e Antidopingut, ai stimulon frymëmarrjen dhe përmirëson qarkullimin e oksigjenit në gjak./Tch/

Artikulli paraprakKlubet arrijnë përfundimisht marrëveshjen, Mahrez te City për 60 milionë funte
Artikulli tjetërTakimi Trump-Putin, cilat janë çështjet që do diskutohen