Ballina Bota Turqia i jep fund gjendjes së jashtëzakonshme

Turqia i jep fund gjendjes së jashtëzakonshme

Qeveria Turke i ka dhënë fund gjendjes së jashtëzkonshme që ishte vendosur dy vjet më parë, pas tentimeve të dështuara për grushtshtet, kanë thënë mediat shtetërore.

Gjatë kësaj periudhe, dhjetëra mijëra persona janë arrestuar dhe janë shkarkuar nga pozitat e tyre në punë.

Sidoqoftë Qeveria ka vendosur që të mos vazhdojë këtë gjendje më, thuhet në njoftim.

Vendimi vjen disa javë pasi presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka fituar një tjetër mandat si president.

Gjatë fushatës presidenciale, kandidatët tjerë kanë thënë se vendimi i tyre i parë në rast të fitores, do të ishte dhënia fund e kësaj gjendje.

Më shumë se 107,000 persona janë shkarkuar nga puna dhe më shumë se 50,000 të tjerë janë burgosur, në pritje të gjykimit, është bërë e ditur nga statistikat zyrtare dhe organizatat joqeveritare.

Shumica e personave të shkarkuar dyshohet se janë mbështetës së klerikut fetar, Fethullah Gulen, i cili jeton në Shtetet e Bashkuara.

Turqia akuzon Gulenin dhe përkrahësit e tij për organizim të puçit të dështuar, derisa ai vazhdimisht mohojë këto pretendime.

Në tentimet e dështuara për grushtetet më 2016, më shumë se 250 persona kanë vdekur, si pasojë e përleshjeve./rel