Ballina Aktualitet Lajme VMRO-DPMNE: Zaev pa principe barazon anëtarësimin e vendit në NATO dhe BE...

VMRO-DPMNE: Zaev pa principe barazon anëtarësimin e vendit në NATO dhe BE me ndryshimin e emrit kushtetues

OBRM-PDUKM opozitare nëpërmjet një komunikate ka komentuar se sjellja e kryeministrit Zoran Zaev është jo shtetërore, jo maqedonase dhe për të ardhur turp.

“Zoran Zaevit jo që vetën nuk i intereson mbrojtja e interesave kombëtare dhe mendimi i qytetarëve por nuk i intereson as mbrojtja e vlerave për të cilët kanë sakrifikuar gjeneratat e më hershme. Zoran Zaev nuk i intereson se se cilin shtet do t’ia lë gjeneratave të ardhshme, ndërsa betoheshe në ato”, thuhet në komunikatë.

Opozita tha se Zaev dhe shumica qeverisëse me vetëdije bën shkeljen e Kushtetutës, ligjeve dhe proceduarave me qëllim që me çdo çmim të zbatojë marrëveshjen kapitulluese për ndryshimin e emrit.

Zaev pa principe barazon anëtarësimin e vendit në NATO dhe BE me ndryshimin e emrit kushtetues, edhe pse nga vetë institucionet iu është thënë se në fakt duhen reforma të vërteta. LSDM po i keqpërdor aspiratat euroatlantike të Republikës së Maqedonisë për shtrëngimin e politikave të saja kapitulluese në mënyrë duke i bllokuar të gjithë ato që mendojnë kundër”, vlerësojnë nga OBRM-PDUKM. /Telegrafi/

Artikulli paraprakTurqia i jep fund gjendjes së jashtëzakonshme
Artikulli tjetërKush është Mario, malazezi i tmerrshëm që u arrestua mbrëmë në mes të Prishtinës