Ballina Aktualitet Kurti i përgjigjet me letër Erdoganit, nuk i thotë asgjë për ambasadën...

Kurti i përgjigjet me letër Erdoganit, nuk i thotë asgjë për ambasadën në Jerusalem

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti i ka shkruar një letër president turk, Tayyip Erodogan duke e falendëruar për urimin që i ka bërë pas zgjedhjeve të 14 shkurtit ku LVV-ja doli si parti e parë, raporton Gazeta Express.

Në këtë letër që e kanë publikuar nga Lëvizja Vetëvendosje, Kurti thotë se në zgjedhjet e 14 shkurtit, kosovarët kanë vendosur që të ndryshojnë të ardhmen e tyre.

“Më 14 shkurt të këtij viti, përmes zgjedhjeve demokratike, qytetarët e Republikës së Kosovës vendosën të ndryshojnë rrënjësisht të ardhmen e tyre. Shqiptarët në Turqi dhe turqit në Kosovë janë një urë miqësie midis vendeve tona. Unë e vlerësoj e banorëve turq në Kosovë dhe ata do të vazhdojnë të luajnë një rol të rëndësishëm edhe gjatë qeverisjes time”, shkruhet në letër.

Kurti thotë se Kosova është falënderuese për kontributin e shtetit turk në kohët më të vështira për vendin./GazetaExpess/