Ballina Bota Stuhi me breshër sa një vezë pule, ja në cilin shtet (VIDEO+FOTO)

Stuhi me breshër sa një vezë pule, ja në cilin shtet (VIDEO+FOTO)

Një stuhi me breshër kokërrmadh përfshiu krahinën Mendoza të Argjentinës duke shkaktuar dëme të shumta.

Përveç breshrit që ra në lokalitetin El Nihuil, kishte edhe zona të tjera të krahinës të prekura nga stuhia.

Stuhia që përfshiu jugun e Mendozës solli breshër deri në madhësinë e një veze pule në San Rafael dhe u shoqërua me rreshje të shumta dhe erëra të fuqishme.

Stuhia solli shumë dëme tëk shtëpitë e lokalitetit.


Reshjet e breshrit filluan në lagjen El Nihuil rreth 65 kilometra nga qyteti San Rafael.

Mbrojtja Civile në San Rafael raportoi se stuhia u shoqërua me breshër edhe në rrethin e Las Malvinas, Real del Padre dhe zonën La Guevarina.

El Nihuil është një qytet dhe qark argjentinas i vendosur në Departamentin San Rafael të Provincës Mendoza . Ndodhet në skajin lindor të rezervuarit El Nihuil, duke u zhvilluar si një fshat turistik në liqenin artificial të përmendur, duke përfituar gjithashtu nga atraktiviteti i Kanionit Atuel .

Rruga e saj kryesore e komunikimit është Rruga Provinciale 173 që e lidh atë në veri me San Rafael , Rruga Provinciale 180 nga ana e saj e lidh atë në jug me Departamentin Malargüe .

Artikulli paraprakRefuzuan të vaksinohen, tre deputetë letonezë pezullohen nga parlamenti
Artikulli tjetërNë ndërkohë, para ca ditësh tek ‘Sociallna’