Ballina Bota Kryeministri ukrainas: Nuk është ende nevoja të evakuojmë Kievin

Kryeministri ukrainas: Nuk është ende nevoja të evakuojmë Kievin

Kryeministri ukrainas Denys Shmyhal tha se ai nuk e sheh nevojën për të evakuuar Kievin apo ndonjë qytet tjetër që nuk është afër vijës së parë të luftës kundër Rusisë.

Shmyhal foli në një takim të kabinetit pas sulmeve të Rusisë ndaj sistemit energjetik të Ukrainës dhe pasi kryetari i bashkisë së Kievit u tha banorëve gjithçka, duke përfshirë një skenar të rastit më të keq ku Kievi humbet plotësisht energjinë dhe ujin, duhet të merret parasysh.

“Tani për tani, situata është larg nevojës për të shpallur një evakuim”, tha Shmyhal.

“Duhet të themi se shpallja e evakuimit të çdo qyteti jo afër vijës së frontit, veçanërisht kryeqytetit, nuk do të kishte asnjë kuptim për momentin”, shtoi ai. /abcnews.al