Ballina Bota Kundërshtoi hapur regjimin, familja e legjendës së futbollit iranian ndalohet të dalë...

Kundërshtoi hapur regjimin, familja e legjendës së futbollit iranian ndalohet të dalë nga vendi

Legjenda e futbollit iranian, Ali Daei, i cili kishte shprehur mbështetjen e tij për protestuesit pas vdekjes së vajzës së re kurde Mahsa Amini, akuzoi Teheranin sot se ia ndaloi familjes së tij të largohej nga vendi duke devijuar fluturimin me të cilin ishte gruaja dhe vajza e tij.

Autoritetet gjyqësore iraniane mbyllën dyqanin dhe restorantin e bizhuterive të Ali Daeit në fillim të dhjetorit, sepse ai iu bashkua atyre që bënin thirrje për një grevë për vdekjen e 22-vjeçares Makhsa Amini. E reja u arrestua nga policia e moralit pasi nuk mbante shaminë në mënyrë “korrekte” dhe ndërroi jetë tre ditë më vonë më 16 shtator.

Media shtetërore iraniane konfirmoi se familjes së Daei-t i ishte ndaluar të largohej nga vendi për shkak të “lidhjeve” të tij me organizatat anti-qeveritare.

Gruaja dhe vajza e Daeit hipën në një fluturim Mahan Air nga Teherani në Dubai. Por ato u detyruan të zbrisnin pasi avioni u ul në ishullin iranian Kish, në Gji, tha vetë futbollisti veteran 53-vjeçar.

“Ato nuk u arrestuan. Askush nuk më dha përgjigje për këtë incident. Nuk e di vërtet se cila është arsyeja e këtij vendimi. Gruaja dhe vajza ime do të shkonin në Dubai për disa ditë”, tha ai.

Gruaja e Daei-t i është thënë të informojë autoritetet nëse dëshiron të largohet nga vendi “për shkak të lidhjeve të saj me organizatat armiqësore ndaj revolucionit islamik dhe me trazirat”, njoftoi agjencia e lajmeve IRNA.

Ish-futbollisti i tha AFP në tetor se pasaporta i ishte konfiskuar nga policia kur u kthye nga jashtë, por iu kthye disa ditë më vonë. Ai tha gjithashtu se ka qenë objektiv i kërcënimeve pasi mbështeti njerëzit që protestonin për vdekjen e Amini.

Më 27 shtator, Daei i bëri thirrje qeverisë, në postimet në faqet e rrjeteve sociale, të “zgjidhë problemet e popullit iranian në vend që të përdorë represionin”.

Daei luajti në Bundesligë, kryesisht për Bayern Munich. Ai ishte golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në nivel kombëtar, me 109 gola për Iranin, një rekord i kaluar vetëm nga Cristiano Ronaldo. Për shkak të shtypjes së protestave në Iran, ai nuk shkoi në Katar për Kupën e Botës. /abcnews.al

@tn.lajmelokale
@tetovanews