Ballina Bota A ishin UFO? Shtëpia e Bardhë jep sqarime për objektet e dyshimta...

A ishin UFO? Shtëpia e Bardhë jep sqarime për objektet e dyshimta fluturuese

Shtëpia e Bardhë ka dalë në një deklaratë për mediat në lidhje me rrëzimin e 4 objekteve të dyshimtave fluturuese mbi Shtetet e Bashkuara të Amerikës, për të cilat më herët nuk u përjashtua dhe mundësia e të qënit jashtëtokësore.

Sekretarja për shtypin Karine Jean-Pierre, e shoqëruar nga këshilltari për sigurinë kombëtare, John Kirby rrëzoi deklarimet e mëhershme se objektet e rrëzuara mund të ishin aliene.

Me një buzëqeshje në fytyrë, Jean-Pierre shtoi se ashtu si të gjithë edhe ajo e pëlqente filmin E.T. dhe siguroi popullin amerikan se nuk asnjë të dhënë për jetë nga planetet e tjera.

Ndërkohë që John Kirby shtoi se Kina ka një program me balona të lidhur me ushtrinë, i cili arriti të zbulohej vetëm nga administrata Biden.

Ai deklaroi gjithashtu se SHBA dhe Kanadaja kanë shtuar më shumë kontrollet në hapësirën ajrore të dy vendeve.

“Objektet e zbuluara u rrëzuan pasi përbënin një rrezik për aviacionin civil. Nuk mund ta dimë nëse ato ishin duke vëzhguar apo jo objektet e rëndësisë së veçantë”, tha Kirby

Artikulli paraprakMrekullitë nën rrënoja: Vazhdojnë përpjekjet e kërkim-shpëtimit tetë ditë pas tërmetit (VIDEO+FOTO)
Artikulli tjetërNdërtesa ku nuk u thye as edhe një gotë nga tërmeti që shkatërroi shumë qytete e fshatra (FOTO)