Ballina Bota Tërmet i ri i fuqishëm në Turqi

Tërmet i ri i fuqishëm në Turqi

Turqia qendrore u godit nga një tërmet i ri i fuqishëm, i 49-ti me radhë në më pak se katër ditë. Një tërmet me magnitudë 4.7 goditi 16 km në juglindje të Kahramanmaras, një qytet turk që tashmë ishte shkatërruar javën e kaluar.

“Ky është tërmeti i 49-të i ndjerë në Turqinë qendrore në 73 orët e fundit,” raportoi EMSC.

Lista e fundit e tërmeteve është përditësuar me të dhëna nga AFAD dhe Observatori Kandilli. Pas tërmetit me magnitudë 7.7 dhe 7.6 ballë në Kahramanmaraş, i cili preku 10 provinca, në rajon vazhdojnë pasgoditjet. Sipas informacioneve në ekranin e fundit të tërmeteve të AFAD, më 12 shkurt, në orën 21:33, një pasgoditje me magnitudë 4.6 ka ndodhur në Kahramanmaraş, në orën 19:29 një tërmet me magnitudë 4.9 në Malatya dhe 4.5 ballë në Adıyaman në orën 16:29.

Nga ana tjetër, pasgoditja më e madhe është përjetuar në orët e mëngjesit në Hatay, i cili u godit nga tërmeti, me magnitudë 4.2 ballë. Pas kësaj lëkundjeje, një tjetër tërmet me magnitudë 4.2 ka ndodhur në Kahramanmaraş. Pas këtyre lëkundjeve dolën sërish në plan të parë përgjigjet e pyetjeve nëse ka pasur tërmet apo ku ka qenë tërmeti i fundit. Kjo është lista e tërmeteve të fundit të 12 shkurtit…/tetova.com

VIDEO BONUS:

Një sirian ka arritur të regjistrojë momentet e para të tërmetit në Antakia,Turqi:

Video bonus: