Ballina Bota Ekipi humanitar izraelit largohet nga Turqia për shkak të “kërcënimit të menjëhershëm...

Ekipi humanitar izraelit largohet nga Turqia për shkak të “kërcënimit të menjëhershëm të sigurisë”

Ekipi izraelit i kërkimit dhe shpëtimit Hatzalah po largohet nga Turqia pas gjashtë ditësh në terren për shkak të një “kërcënimi të rëndësishëm sigurie” që synon grupin, u njoftua të dielën. Shefi ekzekutiv i United Hatzalah, Eli Pollack dhe zëvendës-shefi i operacioneve të grupit, Dov Maisel, thanë në një deklaratë se ata “kishin marrë inteligjencë për një kërcënim specifik dhe të afërt për delegacionin izraelit” dhe se ata duhej të “vinin në radhë të parë sigurinë e personelit tonë”. raporton CNN.

“Ne e dinim se kishte një nivel të caktuar rreziku në dërgimin e ekipit tonë në këtë zonë të Turqisë, e cila është afër kufirit sirian, por morëm hapat e nevojshëm për të zbutur kërcënimin ndaj mirëqenies së jetës sonë. mision”, tha Maisel.

Vendimi pasoi një “vlerësim të përbashkët të situatës me drejtuesit e Komandës së Përgjithshme (Forcat e Mbrojtjes së Izraelit) dhe njësitë e kërkim-shpëtimit të mbajtur të shtunën mbrëma,” thanë ata.

@tn.lajmelokale
@tetovanews