Ballina Bota Presidenti i Polonisë këmbëngul që aleatët e NATO-s të shpenzojnë 3% të...

Presidenti i Polonisë këmbëngul që aleatët e NATO-s të shpenzojnë 3% të PBB-së për mbrojtjen

Presidenti polak Andrzej Duda u ka kërkuar vendeve të tjera të NATO-s që të rrisin shpenzimet e tyre përkatëse të mbrojtjes në 3% të PBB-së, duke argumentuar se situata e sigurisë ka ndryshuar dhe marrëveshjet e mëparshme dhjetëvjeçare nuk kanë ambicie.

Në vitin 2023, Polonia shpenzoi 4% të PBB-së së saj për mbrojtje, duke e bërë vendin ndër shpenzuesit më të mëdhenj ushtarakë të NATO-s.

“Ajo që ishte e përshtatshme për situatën e vitit 2014, përballë agresionit rus kundër Ukrainës, sigurisht që nuk mjafton,” tha Duda gjatë vizitës së tij në Edmonton, Kanada.

Presidenti polak mirëpriti gjithashtu premtimin 2.5% të shpenzimeve deri në vitin 2030, nga kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Rishi Sunak, të bërë të martën, i cili tha Duda shkon në “drejtimin e duhur”.

“Sot, Rusia, e cila pushtoi Ukrainën, është agresori. Ne duhet të forcohemi që askush të mos guxojë të na sulmojë”, tha ai.

Ndërkohë, Rusia ka zhvendosur sisteme raketore me aftësi bërthamore në kufirin finlandez, siç raportohet nga media shtetërore. Ky veprim është parë si një kërcenim nga Kremlini për të përdorur armë të tilla kundër Perëndimit.

Sipas mediave ruse, brigada e raketave e sapoformuar, Qarku Ushtarak i Leningradit, ishte forcuar me sistemet raketore Iskander-M.

I pyetur nëse rritja e buxheteve të mbrojtjes është një mënyrë e drejtpërdrejtë për konfrontim ushtarak, ai tha “përkundrazi”.

Ajo që NATO bën “është gjithçka tjetër veçse çon në një konfrontim” me Rusinë, tha Duda. “

Është një mënyrë për të parandaluar një konfrontim,” shtoi ai.

Duda dhe Tusk do të diskutojnë për armët bërthamore 

Të hënën, Duda njoftoi gjithashtu se Polonia është gati të presë armë bërthamore në territorin e saj si pjesë e programit të Ndarjes Bërthamore, duke konfirmuar se ai kishte qenë në bisedime për këtë çështje me administratën amerikane gjatë një vizite të fundit.

Kryeministri polak Donald Tusk, partia e të cilit ishte më parë skeptike për një veprim të tillë, bëri thirrje për një takim me presidentin për të “kuptuar më mirë qëllimet e tij”.

“Kjo ide është shumë serioze dhe mua më duhet të di të gjitha rrethanat që e shtynë presidentin të bënte deklaratën e tij,” tha ai.

Qeveria e mëparshme nacionaliste e udhëhequr nga PiS, pjesë e së cilës bën pjesë edhe vetë Duda, ishte në favor.

Duda më vonë konfirmoi takimin me Tusk për të diskutuar pjesëmarrjen e Polonisë në programin e ndarjes bërthamore.

“Për mua është e qartë se ne bashkëpunojmë në çështjet që kanë të bëjnë me politikën e jashtme dhe në çdo çështje tjetër ku ka nevojë”, tha ai.

“Deri më tani, ky bashkëpunim ka ecur mirë, siç e keni parë, dhe është i dobishëm për Poloninë”./vizionplus.tv

@tn.lajmelokale
@tetovanews