Ballina Bota Vdekja dhe shkatërrimi rrethojnë Erzinin, po ky qytet me 42 mijë banorë...

Vdekja dhe shkatërrimi rrethojnë Erzinin, po ky qytet me 42 mijë banorë është i vetmi lokalitet në zemër të tërmetit shkatërrimtar të 6 shkurtit ku nuk pati asnjë ndërtesë të shembur apo viktima (VIDEO+FOTO)

ERZIN, Turqi — Vdekja dhe shkatërrimi rrethojnë Erzinin.

Por ky qytet i vogël në provincën jugore Hatay të Turqisë është një oaz sigurie dhe normaliteti ndërsa jeta në të gjithë rajonin është përmbysur nga tërmeti i javës së kaluar .

Banorët dhe zyrtarët thonë se Erzini nuk pësoi asnjë vdekje dhe nuk pa asnjë ndërtesë të shembet në tërmetin e fuqishëm dhe ata vlerësojnë një vendosmëri të gjatë për të mos lejuar ndërtime që shkelin kodet e vendit .

Bilanci dramatik i viktimave me 41 mijë të vdekur dhe niveli i shkatërrimit e bën tërmetin e 6 shkurtit më vdekjeprurësin në historinë moderne të Turqisë.

Kjo është fatkeqësia më vdekjeprurëse në 100 vitet e saj si republikë. Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan u shpreh më herët se lëkundjet javës së kaluar kanë pasur “forcën e bombës atomike”.

Qindra mijëra ndërtesa nuk mund të përdoren sot në këtë pjesë të Turqisë. Por qyteti i Erzinit, i ndodhur në mesin e rajonit të Hatay-t të prekur rëndë nga katastrofa, është i gjithë në këmbë: Atje nuk ka asnjë të vdekur, sipas gazetës turke Hyrrijet, e asnjë godinë të dëmtuar rëndë.

Në fakt në qytetin me 42 mijë banorë, rreth 110 km larg epiqendra e tërmetit, janë prekur vetëm disa banesa familjare e disa minare.

“Nuk kemi gërmadha, viktima apo lëndime për shkak të tërmetit”, citohet të ketë thënë kryetari i këtij qyteti, Okkeş Elmasoglu, duke shprehur ngushëllimet e tij për të gjithë të prekurit nga tërmeti. Shpjegimi i kryebashkiakut Ökkeş Elmasoğlu është mjaft i thjeshtë: Ai nuk ka lejuar ndërtimet e paligjshme në këtë qytet.

“Kemi pasur një linjë shumë të qartë në lidhje me këtë. Ka pasur sigurisht, njerëz që kanë tentuar të bëjnë të kundërtën. Ndonëse në fillim nuk mund t’i ndiqnim dot të gjithë pasi nuk kishim personel të mjaftueshëm, i raportuam në prokurori dhe u mor vendimi që godinat e ngritura në mënyrë të paligjshme, të shembeshin”, është shprehur ai.

Duke theksuar se ka nevojë për një “ndryshim total të mentalitetit” për sa i përket ndërtimeve në vend, Elmasoğlu nënvizon se edhe qytetarët vetë nuk duhet të kërkojnë lëshime nga shteti për ndërtimet pa leje, ndërsa autoritetet sipas tij nuk duhet të ngurrojnë për të prishur këto ndërtesa kur është e nevojshme.”

Kryebashkiaku theksoi gjithashtu se pjesa më e madhe e banesave atje rreth janë ose të shkëputura ose katërkatëshe, ndërsa numri më i lartë i kateve është maksimumi gjashtë.

Qyteti i Erzin-it në rajonin e Hatayt është i vetmi lokalitet në zemër të tërmetit shkatërrimtar të 6 shkurtit, ku nuk pati asnjë ndërtesë të shembur apo viktima.

Qyteti i vogël ndodhet në rrezen e tërmetit 7.8 ballë që shkaktoi mbi 32 mijë viktima në Turqi.

Euronews Turkey, e vendosur në zonën e tërmetit, shkoi në Erzin dhe pyeti kryebashkiakun Ökkeş Elmasoğlu se si mbijetuan ndërtesat pas tërmeteve më të mëdha në historinë e vendit.

Ai tha se gjatë gjithë periudhës së tij në drejtimin e bashkisë është munduar që të mos lejojë asnjë ndërtim pa leje dhe të kontrollojë me rigorozitet kriteret e ndërtuesve.

“Nuk kemi humbur jetë të humbur, madje asnjë të lënduar”, tha kryebashkiaku.

Ai shtoi: “Siç e dini, fillimisht i shpreh ngushëllimet e mia gjithë vendit tonë për këtë fatkeqësi që na goditi. Shpresoj që të kenë ende shpresë, edhe nëse janë mrekulli.

Edhe pse nuk është në rrethin tonë, problemet në krahinat përreth na kanë mërzitur shumë. Ne si Erzin jemi një qytet me 42 mijë banorë. Jemi 15 km nga Osmaniye, 110 km nga Hatayi dhe shumë afër Adanës. Pavarësisht kësaj, ne jemi në një distancë të afërt me rrënojat e shkaktuara nga tërmeti. Nuk kemi humbur asnjë jetë. As nuk jemi lënduar. Kemi humbur jetë vetëm për shkak të njerëzve tanë që shkuan drejt krahinave përreth. Mëshirën e Zotit edhe për ta uro.

Për sa i përket periudhës sime, jam përpjekur të luftoj me aq sa kemi mundur të mos lejojmë ndërtimet pa leje në asnjë mënyrë.

Jemi zotuar se do të bëjëm aq sa mundemi me penalitete dhe kontrolle që mos të lejojmë asnjë strukturë ndërtimi pa leje.

Për çdo shkelje është mbajtur procesverbal. Ne kemi bërë njoftimet e nevojshme në prokurori. Në këtë kuptim, ndërgjegjja ime është e pastër për veten time.

Popullit tonë i duhet një revolucion mentaliteti bashkë me shtetin tonë.

Ai shtoi se qeveria duhet të rishqyrtojë sistemet e inspektimit të ndërtesave dhe ndërtuesit të zbatojnë rregullat në mënyrë efektive.

“Ne duhet të zbatojmë rregullat tona në mënyrë efektive dhe të rishqyrtojmë sistemet tona të inspektimit të ndërtesave. Shteti ynë, ne të gjithë administratorët, duhet të vendosim një vullnet për këtë çështje dhe të tregojmë me vendosmëri para qytetarëve. Përndryshe fatkeqësi të tilla do të ndodhin sërish”, tha ai.