Ballina Bota Rezultatet e zgjedhjeve në Turqi: Erdogan bie nën 50%

Rezultatet e zgjedhjeve në Turqi: Erdogan bie nën 50%

Me 89 për qind të kutive të hapura të votimit, rezultatet paraprake jozyrtare tregojnë se pjesa e votave të Presidentit Erdogan është 49.94 për qind, sipas agjencisë shtetërore Anadolu.

Siç qëndrojnë punët, zgjedhjet presidenciale turke do të shkojnë në balotazh më 28 maj.

Hendeku midis dy kandidatëve kryesorë presidencialë po vazhdon të ngushtohet pasi më shumë vota nga qytetet e mëdha të Turqisë — të cilat priren të favorizojnë kandidatin e opozitës Kemal Kilicdaroglu — po numërohen.

Agjencia shtetërore e lajmeve Anadolu po raporton se vota e Presidentit Rexhep Tajip Erdogan ka rënë në 49.86% — nën 50% të nevojshme për të shmangur balotazhin — përpara Kilicdaroglu 44,38%, me 90% të votave të numëruara.

Ndërsa shifrat zhvendoseshin në ekranet e selisë së AK Partisë në Stamboll, muzika u ndal dhe humori u zbeh.

Soli Ozel, profesor i marrëdhënieve ndërkombëtare në Universitetin Kadir Has në Stamboll, tha se gara duket se do të shkojë në balotazh.

“Mbi 60% e popullsisë së Turqisë jeton në 11 qytete. 20% — rreth 18 deri në 19% e popullsisë së Turqisë jetojnë në Stamboll. Stambolli është një qytet shumë i kontestuar që opozita e fitoi në të vërtetë në vitin 2019,” tha Ozel për CNN.

“Pra, ne jemi në re, nëse doni. Por duket, siç duhet të them, se do të duhet të shkojmë në një raund të dytë në presidencial pasi zgjedhjet parlamentare janë zgjedhje me një raund.”