Ballina Bota Erdogan i pari me gjysmën e votave të numëruara, raporton Anadolu/Shifrat e...

Erdogan i pari me gjysmën e votave të numëruara, raporton Anadolu/Shifrat e opozitës thonë se agjencia shtetërore e lajmeve nuk është e besueshme dhe pretendojnë se Kılıçdaroğlu është në krye

Rezultatet e hershme të raportuara nga agjencia shtetërore e lajmeve Anadolu e Turqisë treguan se presidenti Rexhep Tajip Erdogan ishte ende përpara rivalit Kemal Kılıçdaroğlu, me 51.03% të votave të numëruara.

Anadolu raportoi se Erdogan kishte marrë 52.03% të votave ndaj Kılıçdaroğlu 42.11% dhe Ogan 5.33%.

Shifrat e opozitës kanë sugjeruar se agjencia shtetërore turke e lajmeve Anadolu nuk është e besueshme dhe mund të raportojë shifra paraprake që janë në favor të presidentit Rexhep Tajip Erdogan.

Duke folur gjatë një konference për shtyp në Ankara, Mansur Yavas, kryebashkiak i kryeqytetit dhe kandidat për zëvendëspresident të opozitës, tha: “Agjencia Anadolu nuk e përmbush më funksionin e saj. Sipas të dhënave që kemi, shkalla e kutive të hapura të votimit është 23.87%. Kemal Kilicdaroglu është aktualisht në krye.”

Yavas u shfaq përkrah kryebashkiakut të Stambollit Ekrem Imamoglu, gjithashtu një kandidat për nënpresident i opozitës, i cili tha se reputacioni i Anadolu ishte “nën zero” dhe se rezultatet paraprake nuk reflektonin gjendjen e garës.

“Në vitin 2018, në zgjedhjet në të cilat z. Erdogan u zgjodh president, filloi me 67% dhe përfundoi me 52%. Në vitin 2019 nuk e përballuan dot, e nisën sërish lart, por u mbyll me ritme më të ulëta. Kur shikojmë këto norma, mund të themi lehtësisht se zoti Kilicdaroglu do të shpallet president këtë mbrëmje, ne besojmë në këtë”, tha Imamoglu./tetova.com

Video bonus – Moti në botë:

https://youtu.be/4vTh-ko72Ck?list=PLNylMEAEKq6jYAxP-V_6gRWM_od1eD82j

https://youtu.be/y4CrILgzjYo?list=PLNylMEAEKq6jYAxP-V_6gRWM_od1eD82j