Ballina Bota “Makth” për Europën, parashikimi i metereologëve: Së shpejti një tjetër valë e...

“Makth” për Europën, parashikimi i metereologëve: Së shpejti një tjetër valë e të nxehtit

Korriku i 2023 ka thyer, sipas ekspertëve të gjitha rekordet globale të temperaturave të larta. Prestigjiozja Bloomberg ka folur për një valë të re të të nxehtit që do të “godasë” Europën pas 15 gushtit.

Sipas raportit, pjesa më e madhe e Europës kontinentale do të jetë e lagësht dhe me erëra në gusht, me temperatura nën normale. Megjithatë, gjysma e dytë e muajit do të sjellë një rikthim të temperaturave mbi mesataren në Spanjë, Italinë jugore dhe Greqi, sipas meteorologëve.

Roma dhe Katalonja shënuan temperatura rekord muajin e kaluar, ndërsa Sardenja vendosi një rekord  për korrikun në 48 gradë Celsius.

“Gushti është muaji më i ngrohtë i vitit si për temperaturat e tokës ashtu edhe për oqeanet në hemisferën veriore, kështu që ekziston mundësia që të shohim valë të tjera të nxehti në gusht,” tha Samantha Burgess, zëvendësdrejtore e Shërbimit të Ndryshimeve Klimatike Copernicus .

Valët e të nxehtit përfshinë hemisferën veriore këtë verë. Emetimet e karburanteve fosile po ngrohin planetin, duke shkaktuar mot ekstrem nga përmbytjet në Indi dhe SHBA deri te zjarret në Greqi dhe Kanada.

Kjo po kërcënon shëndetin dhe jetesën e miliona njerëzve.

Për momentin, ndarja e mprehtë në Europë do të vazhdojë, me rajonet veriore duke përfshirë Britaninë e Madhe, Gjermaninë, shumicën e Francës dhe vendet nordike që përjetojnë temperatura më të ftohta se zakonisht, raporton abcnews.al.

Kjo do të sigurojë lehtësim për fermerët. Shirat gjatë fillimit të gushtit do të ndihmojnë misrin dhe farat vajore në të gjithë Europën, me vetëm një pjesë të vogël në jug ende të shqetësuar nga moti i pafavorshëm.

Gjermania do të regjistrojë reshje mbi mesataren këtë muaj. Parashikimi për një mot të ftohtë në  Mbretërinë e Bashkuar mbetet në fuqi.

“Temperaturat e larta në të gjithë Irlandën deri në shtetet baltike në Francën veriore dhe Poloninë në thelb do të vazhdojnë deri në fund të vitit,” Tyler Roys, meteorolog.

Zjarret që shkatërruan Mesdheun janë vënë kryesisht nën kontroll, por vetëm pasi një zonë pothuajse e madhësisë së Londrës së Madhe u dogj që nga 15 korriku. Thatësira do të vazhdojnë në pjesë të Greqisë dhe Spanjës, duke rritur rrezikun për zjarre.

Potenciali që stuhitë tropikale të ndërveprojnë me rrymën e avionëve të Atlantikut do të krijojnë pasiguri dhe rrezikun e rritjes së temperaturave mbi normalen.

/abcnews.al