Ballina Bota “Është si dita e gjykimit”/Mijëra të vdekur nga përmbytjet në Libi, mijëra...

“Është si dita e gjykimit”/Mijëra të vdekur nga përmbytjet në Libi, mijëra të zhdukur (VIDEO+FOTO)

Ekipet e shpëtimit po gërmojnë nëpër rrënojat e ndërtesave të shembura për të gjetur të mbijetuar

Një mjek libian qau drejtpërdrejt në televizion pasi u pyet për shifrat e fundit të viktimave nga stuhia vdekjeprurëse që goditi vendin.

“Vdekjet janë masive,” tha ai ndërsa shpërthen në lot. Numri i viktimave mund të tejkalojnë 10,000 vetë.

Banorët e qytetit të shkatërruar libian Derna kërkojnë dëshpërimisht për të afërmit e zhdukur ndërsa punonjësit e shpëtimit bënë thirrje për më shumë çanta për të futur viktimat.

Mbi 5,300 vetë besohet të kenë vdekur pas përmbytjeve në Derna, njoftojnë zyrtarët.

“Deti po nxjerr vazhdimisht dhjetëra trupa,” tha Hisham Chkiouat, një ministër në administratën lindore të Libisë.

Vijojnë ndërkaq thirrjet e dëshpëruara për më shumë mbështetje humanitare ndërsa viktimat qëndrojnë të mbështjella në çanta kufomash e të tjerë janë varrosur në varre masive.

Ekipet e shpëtimit po gërmojnë nëpër rrënojat e ndërtesave të shembura me shpresën për të gjetur të mbijetuar, por shpresa po pakësohet dhe numri i të vdekurve pritet të rritet më tej.

Zyrtarët thonë se të paktën 10,000 vetë rezultojnë të zhdukur, ndërsa 30,000 vetë besohet të jenë shpërngulur, tha të mërkurën Organizata Ndërkombëtare për Migracionin e Kombeve të Bashkuara. Morgjet dhe spitalet janë mbushur me trupa.

Një pjesë e qytetit mesdhetar u shkatërrua nga uji i lëshuar në një përrua nga stuhi e fuqishme “Daniel” që mbushi një shtrat zakonisht të thatë lumi të dielën mbrëma, duke shpërthyer më pas dy diga mbi qytet. Ndërtesat shumëkatëshe u shembën ndërsa familjet ishin në gjumë.

Zyrtarët thonë se të paktën 10,000 vetë dyshohet se janë të zhdukur ose kanë vdekur, megjithëse numri i konfirmuar i të vdekurve ndryshon vazhdimisht.

Përmbytjet, të shkaktuara nga stuhia Daniel, thyen digat jashtë qytetit bregdetar të Libisë, Derna dhe rrënuan lagje të tëra, duke lënë mijëra të vdekur.

DERNA, Libi (AP) – Ekipet e kërkimit krehën rrugët, ndërtesat e rrënuara dhe madje edhe detin të mërkurën për të kërkuar trupa në një qytet bregdetar libian, ku shembja e dy digave shkaktoi një përmbytje masive që vrau të paktën 5,100 njerëz .

Qyteti mesdhetar Derna ka luftuar për të marrë ndihmë pasi përmbytja e së dielës mbrëma la të mbyllura shumicën e rrugëve hyrëse. Punonjësit e ndihmës që arritën të arrinin në qytet përshkruan shkatërrimin në qendër të tij, me mijëra ende të zhdukur dhe dhjetëra mijëra të mbetur pa shtëpi.

“Trupat janë kudo, brenda shtëpive, rrugëve, në det. Kudo që të shkoni, gjen burra, gra dhe fëmijë të vdekur,” tha Emad al-Falah, një punonjës ndihmës nga Bengazi, përmes telefonit nga Derna. “Familje të tëra humbën.”

Stuhia mesdhetare Daniel shkaktoi përmbytje vdekjeprurëse të dielën në shumë qytete të Libisë lindore, por më e goditura ishte Derna. Dy diga në malet mbi qytet u shembën, duke dërguar ujërat e përmbytjeve që vrumbullojnë poshtë lumit Wadi Derna dhe përmes qendrës së qytetit, duke fshirë blloqe të tëra të qytetit.

Deri në një të katërtën e qytetit është zhdukur, thanë zyrtarët e emergjencës.

Valët u ngritën deri në 7 metra (23 këmbë), tha për transmetuesin France24, Yann Fridez, kreu i delegacionit të Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq në Libi.

Mohammed Derna, një mësues në qytet, tha se ai, familja e tij dhe fqinjët nxituan në çatinë e ndërtesës së tyre të banesës, të habitur nga vëllimi i ujit që vërshonte. Ai arriti në katin e dytë të shumë ndërtesave, tha ai. Ata panë njerëzit poshtë, duke përfshirë gra dhe fëmijë duke u mbytur.

“Ata po bërtisnin, ‘Ndihmë, ndihmë’,” tha ai përmes telefonit nga një spital fushor në Derna. “Ishte si një film horror hollivudian.”

Derna shtrihet në një fushë të ngushtë bregdetare, nën male të thepisura. Vetëm dy rrugë nga jugu mbeten të përdorshme dhe ato përfshijnë një rrugë të gjatë gjarpëruese nëpër male.

Urat e shembura mbi lumë ndanë qendrën e qytetit, duke penguar më tej lëvizjen.

Ekipet e kërkimit kaluan nëpër ndërtesa apartamentesh të shkatërruara dhe morën të vdekurit që lundronin në det të hapur në Detin Mesdhe, tha al-Falah.

Ossama Ali, një zëdhënës i një qendre ambulance në Libinë lindore, tha se të paktën 5,100 vdekje u regjistruan në Derna, së bashku me rreth 100 të tjerë gjetkë në Libinë lindore. Më shumë se 7000 njerëz në qytet u plagosën.

Një zëdhënës i ministrisë së brendshme të Libisë lindore tha se numri i të vdekurve në Derna është më shumë se 5,300, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve.

Numri i vdekjeve ka të ngjarë të rritet pasi ekipet janë ende duke mbledhur trupa, tha Ali. Të paktën 9,000 njerëz janë të zhdukur, por ky numër mund të bjerë pasi komunikimet janë rikthyer.

Të paktën 30,000 njerëz në Derna u zhvendosën nga përmbytjet, tha Organizata Ndërkombëtare për Migracionin e OKB-së.

Stuhia goditi zona të tjera në Libinë lindore, duke përfshirë qytetet Bayda, Susa dhe Marj. Ekipet e shpëtimit morën të paktën 150 trupa të mërkurën nga deti në Bayda, duke e çuar numrin e të vdekurve në qytet në rreth 200, tha Ali.

Shkatërrimi befasues tregoi intensitetin e stuhisë, por edhe cenueshmërinë e Libisë . Vendi është i ndarë nga qeveritë rivale, njëra në lindje, tjetra në perëndim, dhe rezultati ka qenë neglizhenca e infrastrukturës në shumë fusha.

Ahmed Abdalla, një i mbijetuar që iu bashkua përpjekjes së kërkim-shpëtimit, tha se ata po i vendosnin trupat në oborrin e një spitali përpara se t’i merrnin për t’i varrosur në varrezat masive në varrezat e vetme të paprekura të Dernës.

“Situata është e papërshkrueshme. Familje të tëra të vdekur në këtë fatkeqësi. Disa u lanë në det”, tha Abdalla në telefon.

Derna është 250 kilometra (150 milje) në lindje të Bengazit, ku ndihma ndërkombëtare filloi të mbërrinte të martën.

Egjipti, Algjeria dhe Tunizia fqinje, si dhe Turqia, Italia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, dërguan ekipe shpëtimi dhe ndihma. Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar dhe ajo gjermane dërguan gjithashtu ndihmë, duke përfshirë batanije, çanta gjumi, dyshekë gjumi, tenda, filtra uji dhe gjeneratorë.

Presidenti i SHBA Joe Biden tha gjithashtu se Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë para për organizatat e ndihmës dhe do të koordinohen me autoritetet libiane dhe Kombet e Bashkuara për të ofruar mbështetje shtesë.

Autoritetet transferuan qindra trupa në morgjet në qytetet e afërta. Më shumë se 300, përfshirë 84 egjiptianë, u sollën në morgun në qytetin e Tobruk, 169 kilometra (105 milje) në lindje të Derna, njoftoi Qendra Mjekësore lokale.

Listat e viktimave pasqyronin se si Libia, pavarësisht trazirave të saj, ishte gjithmonë një magnet për punëtorët nga i gjithë rajoni për shkak të industrisë së saj të naftës.

Më shumë se 70 nga të vdekurit e Dernës vinin nga një fshat i vetëm në jug të Egjiptit, el-Sharif. Të mërkurën në mëngjes, qindra njerëz morën pjesë në një funeral masiv në fshat për 64 persona.

Rabei Hanafy tha se familja e tij e madhe humbi 16 burra në përmbytjet, 12 prej të cilëve u varrosën të mërkurën. Një tjetër funeral për katër të tjerë u mbajt në një qytet në deltën veriore të Nilit.

Mes të vrarëve në Libi ishte familja e Saleh Sariyeh, një palestinez me origjinë nga kampi i refugjatëve Ein el-Hilweh në Liban, i cili kishte jetuar në Derna për dekada. 62-vjeçari, gruaja dhe dy vajzat e tij u vranë të gjithë kur shtëpia e tyre në Derna u shpërtheu, tha nipi i tij Mohammed Sariyeh.

Të katër u varrosën në Derna. Për shkak të përleshjeve të vazhdueshme me armë në Ein el-Hilweh , familja atje nuk mundi të mbante një mbledhje për të marrë ngushëllime nga miqtë dhe fqinjët, tha Mohammed.

Derna, rreth 900 kilometra (560 milje) në lindje të kryeqytetit, Tripoli, kontrollohet nga forcat e komandantit të fuqishëm ushtarak Khalifa Hifter, i cili është aleat me qeverinë lindore libiane. Qeveria rivale në Libinë perëndimore, me bazë në Tripoli, është aleate me grupe të tjera të armatosura.

Derna ishte dikur një qendër për grupet ekstremiste në vitet e kaosit që pasoi kryengritjen e mbështetur nga NATO që rrëzoi dhe vrau diktatorin e gjatë Moammar Gadafi në 2011.