Ballina Bota Stuhia në Turqi/Anija u mbyt, 12 anëtarë të ekuipazhit të zhdukur/Publikohen pamjet...

Stuhia në Turqi/Anija u mbyt, 12 anëtarë të ekuipazhit të zhdukur/Publikohen pamjet e fundit të mbytjes së anijes “Kafkametler” në Zonguldak

Ministri i Punëve të Brendshme Ali Yerlikaya ndau imazhet më të fundit të anijes së mallrave me flamur turk “Kafkametler”, e cila u mbyt në brigjet e rrethit Ereğli të Zonguldak.

Ministri turk i Punëve të Brendshme Ali Yerlikaya ndau në llogarinë e tij në rrjetet sociale pamjet e anijes ‘Kafkametler’ e cila u mbyt në brigjet e Ereğli të Zonguldak.

Yerlikaya “ Anija KAFKAMETLER, e cila u nis për të sjellë ngarkesën e saj nga porti rus Temryuk në Aliağa me 12 persona, u ankorua përballë portit Karadeniz Ereğli për shkak të kushteve të këqija atmosferike, por u zhvendos drejt portit ushtarak dhe u mbyt duke u goditur nga dallgët e mëdha. . Fatkeqësisht, trupi i pajetë i njërit prej 12 anëtarëve të ekuipazhit turk në anije u gjet. Zoti e mëshiroftë qytetarin tonë që humbi jetën dhe ngushëlloj të afërmit e tij”, tha ai.

https://youtu.be/GlMPndjYOqE

U raportua se përpjekjet e kërkim-shpëtimit për 11 anëtarët e ekuipazhit vazhduan me 2 avionë patrullimi, 1 helikopter, 2 varka patrullimi, 4 ekipe SAK, 295 automjete dhe 795 personel. Imazhi i fundit i anijes u kap nga kamerat e sigurisë.