Ballina Bota Tërmet i fortë në Arequipa: Lëkundjet me magnitudë 6.3 u ndjen në...

Tërmet i fortë në Arequipa: Lëkundjet me magnitudë 6.3 u ndjen në të gjithë bregun jugor të Perusë (VIDEO)

Epiqendra e tërmetit është shënuar në Chala. Deri më tani disa shtëpi janë shembur dhe banorët menduan se kodrat do të rrëzoheshin. Tërmeti u ndje edhe në rajone të tjera si Ica, Moquegua, Tacna dhe disa zona bregdetare në Lima. Seksionet e Panamericana Sur janë të bllokuara

Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së (USGS) raportoi se tërmeti me magnitudë 6 ballë, epiqendra e të cilit ishte qyteti i Caraveli në rajonin Arequipa të Perusë, ndodhi në një thellësi prej 19 kilometrash nën tokë.

Sipas Qendrës Kombëtare Sizmologjike (IGP) të Institutit Peruan të Gjeofizikës, një tërmet me magnitudë 6 ka ndodhur në vend.

Në deklaratën e bërë nga autoritetet, raportohet se pas tërmetit ka pasur rrëshqitje dheu në disa pjesë të autostradës Panamericana.

Kryetari i bashkisë Caraveli Roberto Riveros njoftoi në deklaratën e tij për radion RPP se copa shkëmbi ranë në autostradën që lidh rajonin Atico me Caraveli dhe pajisjet e ndërtimit po lëviznin drejt zonës.

Në deklaratën e bërë në llogarinë e Qendrës Kombëtare të Operacioneve Emergjente (COEN) X në rrjetet sociale, vërehet se tërmeti ka shkaktuar dëme në një institucion arsimor, por nuk ka pasur dëme në jetë apo materiale.