Ballina Bota Protesta në Berlin: “Çmimet e qirasë po rriten”

Protesta në Berlin: “Çmimet e qirasë po rriten”

Midis 10,000 dhe 25,000 njerëz demonstruan në Berlin kundër çmimeve të pasurive të paluajtshme që po rriten vazhdimisht.

Agjencia e lajmeve e DPA raportoi se ishte një nga protestat më të rëndësishme kundër rritjes së çmimeve për qiramarrësit, të cilët veçanërisht goditën Berlinin, shkruan albinfo.ch.

250 organizata u bashkuan në demonstratë dhe protestuesit dolën nëpër Schneeberg dhe Kreuzberg në qendër të Berlinit.

Ata kërkojnë rregullim të rreptë të tregut të patundshmërive.

“E drejta e banesës është diçka që nuk është e arritshme për shumë njerëz.”, tha Claudia Rishe, një nga organizatorët e protestës.

Artikulli paraprakLikova po zbrazet, klasat pa nxënës, fshatrat me pleq
Artikulli tjetërKërkojnë ushqim në koshat e plehrave, nëna me dy fëmijë rrezikon të mbetet në rrugë (VIDEO)