Ballina Bota Iranianët ishin në gjurmët e agjentëve të Mosadit gjatë operacionit për marrjen...

Iranianët ishin në gjurmët e agjentëve të Mosadit gjatë operacionit për marrjen e arkivit berthamor

Më shumë detaje janë zbuluar në lidhje me operacionin e Mossad për të mbledhur arkivat bërthamore të Iranit dhe për t’i sjellë ata në Izrael, e cila është quajtur nga zyrtarë të lartë izraelitë si “operacioni më i madh i inteligjencës”.

Arkivi i cili përfshin 55,000 faqe dhe 50,000 dosje shtesë në 183 CD – u soll në Izrael shkurtin e kaluar, dy vjet pasi inteligjenca izraelite mësoi për ekzistencën e saj dhe filloi planifikimin e operacionit për ta marrë atë.

Sipas një zyrtari të lartë të inteligjencës, iranianët u përpoqën ta bënin objektin që strehonte arkivin, që ndodhej në një zonë industriale në lagjen Shorabad të Teheranit, duke e shfaqur si një hapësirë e vjetër e braktisur për të fshehur qëllimin e saj të vërtetë.

Agjentët e Mossad e gjetën dhe shkuan për të siguruar arkivin nga objekti më 31 janar 2018. Sipas një zyrtari të inteligjencës, iranianët mësuan për sulmin në një fazë të operacionit, u përpoqën të gjenin dokumentet dhe CD-të, dhe ishin madje ishin në ndjekje të agjentëve të Mossadit, raporton ynetnews.com.

Zyrtari i zbulimit tha se numri i zyrtarëve iranianë që dinin për ekzistencën e arkivit që përfshinte dokumente rreth aktivitetit bërthamor të Iranit gjatë 15 viteve të mëparshme – ishte aq i vogël saqë Teherani ishte i tronditur nga fakti që dikush kishte mundur të depërtonte.

Dhjetë ditë më pas, Irani dërgoi një dron nga Siria në Izrael, në atë që ishte ndoshta një përgjigje ndaj operacionit të Mosadit.

Zyrtari i lartë i inteligjencës e quajti arkivin një “thesar”, duke thënë se Izraeli kurrë nuk ka marrë një sasi aq të madhe të materialeve në një operacion.

Ai më tej vuri në dukje se Mossad nuk ishte në gjendje të merrte të gjitha dokumentet e fshehura në arkiv, sepse “do të ishte shumë e rëndë”.

Një ekip masiv i analistëve, ekspertëve bërthamorë dhe folësve Farsi u rekrutuan për të analizuar dhe përkthyer dokumentet e sekuestruara. Mossad gjithashtu thuhet se kërkoi ndihmë nga Drejtoria e Inteligjencës Ushtarake.

Zyrtari i inteligjencës tha se puna e nxjerrjes së të gjitha sekreteve të fshehura në arkiv ishte një sfidë e rëndësishme profesionale dhe vuri në dukje se ka shumë punë për të bërë.

Ai shtoi se informacioni i mbledhur tashmë nga dokumentet është shumë domethënës dhe përfshin detaje të reja.

Zyrtari vuri në dukje se “fotografitë me të vërtetë ishin inkriminuese dhe nuk mund të paraqiten për publikun, sepse ato tregojnë se si është ndërtuar një armë bërthamore. Nuk ka pajisje që Irani nuk duhet të ketë, dhe ata do të duhet të japin shpjegime për këtë”.

Zyrtari i lartë i inteligjencës hodhi poshtë gjithashtu kritikat nga ish-zëvendës shefi i Mossadit, Ram Ben Barak, i cili pretendoi se ekspozimi publik i këtyre materialeve shkaktoi dëme të mëdha sigurie. Zyrtari këmbënguli që publikimi i këtyre i materialeve është bërë në koordinim me Mossadin dhe organet e tjera të inteligjencës dhe se informacioni i ndjeshëm nuk ishte i ekspozuar.

Që nga ardhja e arkivit në Izrael, zyrtarë të lartë kanë mbajtur diskutime rreth asaj se çfarë të bëjë me të. Disa mbështetën rrjedhjen e saj në mediat e huaja – siç ka bërë Izraeli në të kaluarën – për të siguruar që ajo të bëhet publike pa zbulimin e saj që lidhet drejtpërdrejt me Izraelin. Përfundimisht, megjithatë, u mor vendimi që Netanjahu të zbulojë publikisht ekzistencën e arkivit, me zyrtarët e inteligjencës duke këmbëngulur se kjo nuk rrezikon burimet apo metodat e operimit.

Në një konferencë shtypi të martën, Netanyahu tha se delegacionet e huaja do të mbërrijnë në Izrael gjatë fundjavës për të shqyrtuar arkivin iranian.

“E kam ftuar Britaninë, Francën dhe Gjermaninë,” tha kryeministri. “Ata shprehën interesim të madh dhe po dërgojnë delegacione të profesionistëve gjatë fundjavës. Unë i thashë Presidentit (rus) Putin se edhe ai është i ftuar për të parë materialet, dhe ne gjithashtu e ftuam Agjencinë Kineze dhe Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA)”, shtoi ai.

Ndërsa të hënën vonë, Netanjahu paraqiti një pamje nga projekti që përfshin planet për pasurimin e centrifugës dhe planet për ngarkesat bërthamore në raketa.

Pohimi kryesor i Netanjahut ishte se Irani vazhdon të gënjejë për programin e tij bërthamor dhe kështu marrëveshja bërthamore e nënshkruar me të duhet të jetë e prerë.(TemA TV)

Artikulli paraprakJa si granatohej Sllupçani në vitin 2001, por nuk u dorëzua! (Video)
Artikulli tjetër“Faleminderit juve dhe gruas suaj të shijshme”: “Gafa” e Macronit me bashkëshorten e kryeministrit australian