Ballina Bota Erdogan nuk mund të jetë i sigurt për fitore absolute

Erdogan nuk mund të jetë i sigurt për fitore absolute

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, edhe pse figurë dominuese në skenën politike, nuk mund të jetë i sigurt për fitore absolute në zgjedhjet e 24 qershorit.

Uashington Post shkruan se Erdogan, me rritjen e autoritetit të tij para disa muajve, kur vendosi për shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme presidenciale dhe parlamentare për 24 qershor, e përjetoi këtë sikur të ishte i pamposhtur.

Taktika e tij e ashpër në rast fitoreje paralajmëron edhe më shumë armiqësi ndaj perëndimit dhe represion në shtëpi. Por, tash ekzistojnë sinjale se Erdogan dhe partia e tij po përballen me erëra të kundërta. Kthesa kryesore ndodhi kohë më parë kur partitë opozitare, me përjashtim të partisë prokurde Partia Demokratike Popullore, kanë lidhur aleancë, vlerëson Washington Post.

Artikulli paraprakTrump i vetëm kundër të gjithëve në G7
Artikulli tjetërKUMANOVË, ME DIPLOMË FALSE ËSHTË PUNËSUAR NË DSK