Ballina Bota Stuhi të fuqishme përfshijnë Maltën, përmbytje dhe shembje të banesave në ishull...

Stuhi të fuqishme përfshijnë Maltën, përmbytje dhe shembje të banesave në ishull (VIDEO+FOTO)

Moti i keq, përveç Sicilisë juglindore, ka përfshirë Maltën, ku si pasojë e përmbytjeve, janë shkaktuar dëme në bujqësi dhe në zonat bregdetare.

Një stuhi, ndër më të fuqishmet vitet e fundit, ka përfshirë disa zona në Maltë. Përveç Sicilisë juglindore edhe Malta është testuar ashpër nga erërat e forta të erës, të cilat kanë tejkaluar 100 km / h, madje duke arritur kulmet e 140-150 km / h.

Një intensitet që në mënyrë të pashmangshme prodhon dëme të mëdha në ishull. Mediat vendase raportojnë për pemë të rrëzuara, mure të shkatërruara, ndërprerje të energjisë, në Maltë dhe në ishujt e Arqipelagut si Gozo.

Si pasojë e stuhive të fuqishme janë shkaktuar dëme të mëdha në bujqësi, por edhe zonat e mëdha bregdetare janë përmbytur pas stuhive. Qindra ndërhyrje janë bërë nga Mbrojtja Civile, në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytjet. Gjithashtu, disa fluturime të planifikuara janë shtyrë ose anuluar, siç njofton përfaqësuesi i Aeroportit Ndërkombëtar të Maltës.

Artikulli paraprakOhër, ekspertët alarmojnë për rritjen e nivelit të liqenit (VIDEO)
Artikulli tjetërCilat janë gjuhët më të studiuara dhe të folura në botë?