Ballina Bota Uragani Dorian drejt Floridas, erërat deri në 225 km/orë (Video)

Uragani Dorian drejt Floridas, erërat deri në 225 km/orë (Video)

Uragani Dorian u vu në veprim dhe u transferua në kategorinë katër, e cila shënon një “stuhi jashtëzakonisht të rrezikshme”, duke zbritur në veri-perëndim të Bahamas në rrugën për në bregdetin lindor të Florida.

Miliona njerëz në Florida, përfshirë Disney-në e Presidentit Donald Trump dhe Parkun Amusement të Mar-a-Lago, janë në një trajektore të mundshme uragani.

Dorian, i cili ka arritur një shpejtësi të erës prej 225 mph, parashikohet të kërcënojë gadishullin e Floridës vonë të hënën ose të martën e hershme, raporton AP.

Qendra Kombëtare e Uraganeve në Miami paralajmëron se meteorologët janë të pasigurt nëse Dorian do të ketë efekte shkatërruese në bregdetin lindor të këtij shteti apo do të shkaktojë një ndikim të vogël.

Disa programe kompjuterike parashikojnë që stuhia të kthehet në veri në minutën e fundit.

“Ka shpresë”, tha meteorologu Jeff Masters. Shpresa e dobët se zemërimi i Dorianit mund të shmanget u shfaq dje, megjithëse një stuhi e Kategorisë 3 u shndërrua në një Kategori 4 më të rrezikshme.

Frika është se Dorian mund të bëhet uragani më i fortë për të goditur brigjet lindore të Florida në 30 vjet. Presidenti amerikan Donald Trump dje deklaroi një gjendje të jashtëzakonshme në shtetin e Floridas përpara ardhjes së uraganit Dorian.

Dorian më parë ka dëmtuar Karaibet, duke mos shkaktuar dëme të mëdha materiale, por që pritet të forcohet brenda ditëve të ardhshme në Bahamas dhe në juglindje të Shteteve të Bashkuara. /tesheshi.com/

Artikulli paraprakMbi 45 liderë botërorë kanë kaluar në duart e tij, ja kush është berberi i Trump (Foto)
Artikulli tjetërNjë shqiptar i rrallë mban rekordin botëror të kujtesës