Ballina Bota Ndërron jetë ish-presidenti i Francës, Zhak Shirak

Ndërron jetë ish-presidenti i Francës, Zhak Shirak

Ish-presidenti francez Zhak Shirak ka ndërruar jetë në moshën 86 vjecare.

Si president, Shirak u përpoq të shkurtojë shpenzimet dhe në këtë mënyrë të zvogëlojë deficitet e buxhetit të qeverisë në mënyrë që Franca të mund të kualifikohej të marrë euron. Masat e tij të propozuara, përfshinin ngrirjen e pagave të punonjësve të sektorit publik dhe zvogëlimi i disa programeve të mirëqenies sociale, kështu që provokuan një grevë të përgjithshme në fund të vitit 1995. Megjithëkëtë, Shirak vazhdoi të ndjekë politika të masave shtrënguese fiskale megjithë papunësinë që kishte arritur nivele rekordi në fillim të 1997. Shirak humbi zgjedhjet presidenciale në vitin 1997. Koalicioni i tij konservator humbi shumicën e tij në parlament. Shirak provokoi gjithashtu protesta pasi autorizoi testet bërthamore në Paqësorin e Jugut në 1995 dhe 1996.

Mandati i dytë i Shirak, i cili filloi zyrtarisht në maj 2002, do të ishte më i shkurtër se i pari i tij; në 2000 votuesit francezë kishin kaluar një referendum për të ndryshuar mandatin presidencial nga shtatë në pesë vjet. Mandati u hap pozitivisht për Shirac: Fitorja e UMP në zgjedhjet legjislative të qershorit 2002 i dha fund bashkëjetesës së presidentit me kryeministrin socialist. Shirak emëroi në postin e tij politikanin e të djathtës qendrore, Jean-Pierre Raffarin.

Në fund të vitit 2006, rivali politik i Shirak, Nicolas Sarkozy, ministër i brendshëm dhe kreu i UMP, njoftoi planet e tij për të kandiduar për president vitin e ardhshëm. Sarkozy fitoi zgjedhjet dhe në maj 2007 ai pasoi Shirak.

Gjatë presidencës së Shirak, një numër i bashkëpunëtorëve të tij politikë u gjykuan me akuzën e korrupsionit. Veçanërisht, në 2004 ish-kryeministri i tij Alain Juppé u dënua për shpërdorim të fondeve publike. Shirak, gjithashtu, dyshohet se ishte i përfshirë në marrëdhënie politike korruptive, por ai mbeti imun nga ndjekja penale deri sa mbaroi mandati i tij si president. Në vitin 2009 një magjistrat urdhëroi ish-presidentin të përballet me gjyqin për akuzat që datojnë që nga koha e tij si kryetar i Parisit; Shirak dhe disa bashkëpunëtorë u akuzuan për dhënie të kontratave për punët ekzistuese të bashkisë për aleatët e tyre politikë. Disa javë më vonë Shirak u përball me një grup të dytë akuzash korrupsioni. Ky hetim zyrtar u përqëndrua në përdorimin e supozuar të ish-kryetarit të fondeve të qytetit për të kompensuar anëtarët e partisë politike RPR. Në dhjetor 2011 Shirak u dënua për shpërdorim të fondeve publike dhe abuzim të besimit publik. Ai mori një dënim dy-vjeçar me kusht./Opinion.al

Artikulli paraprakFOTOT: Ky është instrumenti 2000 vjeçar për tërmetet, i saktë edhe sot
Artikulli tjetërGod*itje shkatë*rruese për Boris Johnsonin