Ballina Bota Shkencëtarja kineze që u “arratis” në SHBA: Koronavirusi doli nga një laborator...

Shkencëtarja kineze që u “arratis” në SHBA: Koronavirusi doli nga një laborator ushtarak

Një virologe kineze që u largua në fshehtësi nga Kina për në SHBA, nga frika se mund të vr*itej, vjen me një deklaratë të bujshme ku shprehet që virusi vdek*jeprurës që po shkakton mijëra viktima në mbarë botën, e ka origjinën nga një laborator ushtarak.

Specialistja e virologjisë në shkollën e Shëndetit Publik në Hong Kong, Li Meng-Yan deklaron se është e bindur se Covid-19 ka lidhje me një laborator që është nën kontrollin e ushtrisë kineze.

Prej kohësh Kina është nën sul*min e shumë vendeve të cilat e akuzojnë se ka fshehur të vërtetën rreth ditëve të para të përhapjes së pandemisë, akuza të cilat i ka mohuar kategorikisht.

Megjithatë doktoresha Li siguron se e ka zbuluar që pandemia e kishte origjinën nga ky laborator ndërsa ishte duke studiuar transmetimin e virusit nga njeriu tek njeriu. Ajo shprehet për mediat britanike se gjetjet e saj nuk u morën seriozisht nga drejtuesi i saj.

“Kisha arritur në përfundime të qarta se virusi kishte dalë nga një laborator i ushtrisë së Partisë Komuniste. Tregu i kafshëve të egra në Wuhan ishte vetëm një diçka për të tërhequr vëmendjen”, tha Li.

Më tej ajo tregon se kishte pasur frikë për jetën e saj nëse do të fliste për zbu*limet tron*ditëse dhe për këtë arsye vendosi të arratisej për në SHBA përmes Hong Kongut në muaj prill”.

“E dija se që në momentin e parë që do të flisja mund të zhdukesha, njësoj si protestuesit në Hong Kong”, përfundoi doktoresha kineze.