Ballina Sport EVENTI/ Edhe dy vite nga Botërori unik i Katarit: “Tigri arab” s’pyet...

EVENTI/ Edhe dy vite nga Botërori unik i Katarit: “Tigri arab” s’pyet për COVID

Shoqata Ndërkombëtare e Futbollit (FIFA) dhe organizatori i Kupës së Botës 2022, Katari, shënojnë sot dy vjet nga nisja e një Botërori, i pari në histori në një vend, e për herë të parë në vjeshtë-dimër e jo verë. Edhe pse nën krizë të rëndë pandemike COVID, ku ende nuk dihet se kur do kthehet normaliteti, përgatitjet për një nga ngjarjet më të mëdha sportive në botë vazhdojnë me ritme.

Festa do të mbahet në një shumëllojshmëri të platformave dixhitale dhe do të jetë në gjendje të bashkohet me tifozë nga e gjithë bota, sipas një deklarate nga Komiteti Suprem i Trashëgimisë së Katarit (SC).

Katari do të jetë vendi i parë i Lindjes së Mesme dhe Arabe që pret Kupën e Botës dhe premton një përvojë unike.

“Midis shumë ngjarjeve të njohura, tifozët do të kenë mundësinë të ndjekin më shumë se një lojë në ditë gjatë fazës së grupeve, e cila do të ketë një orar emocionues prej katër ndeshjeve në ditë, siç u njoftua më parë këtë vit,” tha deklarata.

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino vlerësoi përgatitjet e Katarit në një vit sfidues për shkak të pandemisë koronare, duke thënë:

“Pavarësisht nga të gjitha vështirësitë, progres i rëndësishëm është bërë në muajt e fundit, duke provuar edhe një herë angazhimin e fortë dhe të vazhdueshëm të Katarit, të udhëhequr nga Emiri, të cilit unë personalisht e falënderoj për organizimin e një Kupe Botërore të paharrueshme, trashëgimia e të cilit pa dyshim do të zgjasë shumë”, tha Infantino.

Turneu do të luhet në tetë stadiume, tre prej të cilëve kanë përfunduar.

Ndeshja e parë e Kupës së Botës do të luhet në Al-Bayt Stadium, i cili do të jetë në gjendje të strehojë 60,000 spektatorë.

Tre stadiume të tjerë, Al Rayyan, Al Bayt dhe Al Thumama, janë në fazat e fundit të ndërtimit, ndërsa puna në dy stadiumet e mbetura do të përfundojë në 2021.

Ndeshja e parë e Kupës së Botës do të luhet në Al-Bayt Stadium, i cili mund të akomodojë 60,000 spektatorë dhe është modeluar me çadrën tradicionale të përdorur në botën arabe.

Si pjesë e përgatitjeve, Katari ndërtoi metronë e tij të parë, e cila u hap në maj 2019.

Zgjerimi i Aeroportit Ndërkombëtar të Hamadit është planifikuar gjithashtu, në mënyrë që të mund t’u shërbejë 50 milion pasagjerëve në vit.

Ish-lojtari i ekipit kombëtar kamerunas, njëherësh dhe i Barcelonës, Samuel Eto’o, i cili është ambasadori global i Komitetit, tha se ai ishte “i sigurt se tifozët do të gjejnë shumë vende interesante për të vizituar kur të vijnë në këtë vend të bukur në 2022.”

“Unë i dua njerëzit e Katarit, ata janë të hapur dhe të sinqertë,” tha Eto’o në një intervistë.

“Më pëlqen që ju të ndiheni gjithmonë të sigurt në Doha dhe pjesë të tjera të vendit. Tifozët që vijnë në Katar do të jenë të sigurt,” shtoi ai.

Hassan al-Thawadi, Sekretari i Përgjithshëm i SC, tha se Kupa Botërore 2022 është shumë e rëndësishme për “Katarin, rajonin dhe botën”.

“Në 2022, Katari do të paraqesë miliarda njerëz në Lindjen e Mesme dhe botën Arabe për herë të parë dhe do të ndihmojë në gjetjen e një mënyre për të kuptuar dhe thyer më mirë stereotipet që njerëzit kanë ndaj vendit dhe rajonit tonë,” tha ai.(tesheshi)