Ballina Bota Stuhi e madhe në Spanjë, erërat me shpejtësi deri në 170 kilometra...

Stuhi e madhe në Spanjë, erërat me shpejtësi deri në 170 kilometra në orë (VIDEO+FOTO)

‘Hortense’, stuhia e Atlantikut që preku të gjithë Spanjën që nga kjo e enjte, tashmë po shkon më e zbutur drejt lindjes së gadishullit, megjithëse në trajektoren e saj ajo regjistroi erëra prej 130 kilometra në orë në Son Sant Joan, 144 në Serra d ‘Alfàbia, 170 kilometra në orë në malet Tramuntana.

Erërat e forta kanë shkaktuar shumë dëme në Mallorca, Ibiza, Menorca, Formentera dhe në rajone të tjera.
Siç raportohet nga autoritetet e emergjencave, ka pasur rrëzime të çative, të cilat kanë dëmtuar automjete, rënie të pemëve… Përveç Palmës, ndër komunat më të prekura janë Llucmajor, Calvià dhe Manacor.

Duke filluar pasditja e sotme, era më e fortë do të lëvizë, pak nga pak, në drejtim të lindjes së vendit, me një intensitet më të madh në Ishujt Balearik, ku shpejtwsia e erws do të arrijë midis 90-100 km / orë. Rubén del Campo, zëdhënësi i Aemet , shpjegoi se Hortense gjithashtu ka shkaktuar më shumë se 3,000 g o d i t j e rrufeje dhe stuhi të shumta të shpërndara në zona të tjera të territorit.