Ballina Bota Rastet me COVID në rritje, kthehet bllokimi i pjesshëm në Holandë, ja...

Rastet me COVID në rritje, kthehet bllokimi i pjesshëm në Holandë, ja masat e ndërmarra

Holanda do të kthehet në një bllokim të pjesshëm nga kjo e shtunë pasi qeveria urdhëroi restorantet dhe dyqanet të mbyllen herët dhe ndaloi pjesëmarrjen e qytetarëve në ngjarjet kryesore sportive në një përpjekje për të frenuar një rritje të shpejtë të rasteve të COVID-19.

Kryeministri në detyrë Mark Rutte tha se kufizimet që holandezët kishin menduar se kishin përfunduar përgjithmonë po ri-vendosen për tre javë.

Supermarketet dhe dyqanet jo thelbësore gjithashtu do të mbyllen më herët dhe masat e distancimit social do të rivendosen. Qeveria rekomandoi që jo më shumë se katër vizitorë të priten në shtëpi, teksa këto kufizime hyjnë në fuqi menjëherë, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Kafenetë dhe klubet e natës do të duhet të mbyllen në orën 20:00 nga kjo e shtunë.

Qeveria po shqyrtonte gjithashtu mënyra për të kufizuar aksesin në ambientet e brendshme për njerëzit që nuk ishin vaksinuar, një masë e ndjeshme politikisht që do të kërkonte miratimin parlamentar.

Infeksionet e reja arritën në 16 mijë për të dytën ditë radhazi të premten, duke mposhtur rekordin e mëparshëm prej pak më pak se 13 mijë raste të konfirmuara në një ditë të caktuar në dhjetor të vitit të kaluar.

Rutte udhëzoi njerëzit të punonin nga shtëpia sa herë që të ishte e mundur dhe tha se asnjë spektator nuk do të lejohej në javët e ardhshme për të ndjekur ngjarjet sportive, duke përfshirë ndeshjen kualifikuese të skuadrës holandeze të futbollit për Kupën e Botës kundër Norvegjisë të martën.

Gati 85 përqind e popullsisë së rritur holandeze është vaksinuar plotësisht. Që nga fillimi i pandemisë, Holanda ka regjistruar 2.27 milionë raste të COVID-19 dhe 18 mijë e 695 vdekje.

Artikulli paraprak‘Shqiptarët në Turqi, një shtëpi larg atdheut’
Artikulli tjetërIdentifikohen mbi 8 mijë e 500 raste të reja me koronavirus në Itali, në 24 orët e fundit humbin jetën 53 pacientë