Ballina Bota HARTAT/ Pushtimi rus, zonat ku ushtria e Putinit ka avancuar dhe qytetet...

HARTAT/ Pushtimi rus, zonat ku ushtria e Putinit ka avancuar dhe qytetet ukrainase që refuzojnë të bien në duart e Kremlinit

Rusia nisi sulmin e saj në orët e para të 24 shkurtit, por më shumë se tre javë pas luftës, forcat e saj nuk kanë arritur të korrin fitoret fillestare që arritën në të gjithë vendin.

“Rusët po bëjnë pothuajse çdo gabim taktik që është e mundur të bëhet,” sipas Prof Michael Clarke, ish-drejtor i Institutit Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara (Rusi).

Egërsia e rezistencës ukrainase ka bërë që forcat ruse janë detyruar të ndryshojnë qasjen e tyre, sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar.

Ata tani po ndjekin një “strategji shkatërrimi” që mund të rezultojë në rritje të viktimave civile dhe shkatërrim më të madh të qyteteve në ditët në vijim, vlerësoi Ministria e Mbrojtjes.

Lufta për Kievin në veri

Forcat ruse janë përpjekur të rrethojnë dhe ndërpresin rrugët që lidhin me kryeqytetin, por zona të mëdha rreth Kievit mbeten nën kontrollin e Ukrainës, veçanërisht në jug.

Gjeneralët ukrainas në Kiev kanë thënë se fokusi i tyre për momentin është mbajtja e artilerisë ruse jashtë rrezes së qendrës së qytetit.

Trupat ruse që përparojnë drejt kryeqytetit janë përballur me rezistencë të fortë ukrainase dhe kanë pasur probleme serioze logjistike, me shumë automjete që kanë mbetur pa karburant.

Veriu i Ukrainës dhe vendndodhjet e sulmeve në kryeqytetin Kiev

Trupat ruse më të afërta në veriperëndim të Kievit janë në periferi të Buchas dhe Irpinit, rreth 25 km larg nga qendra e qytetit, por ato nuk kanë arritur të kalojnë lumin Irpin deri më tani.

Ai lumë dhe të tjerët nëpër qytet, si dhe terreni i vështirë si kënetat dhe moçalet, kanë ndihmuar forcat ukrainase të ngadalësojnë përparimet ruse deri më tani.

Një përparim rus nga lindja ka ngecur rreth periferisë së Brovary, rreth 20 km larg qendrës së Kievit.

Justin Bronk, një analist i mbrojtjes në Rusi, i tha BBC-së në fillim të kësaj jave se ai dyshon që Rusia ka forca të mjaftueshme tokësore për të marrë Kievin në këtë moment.

Fitoret e mëdha ruse në jug

Harta që tregon përparimin ushtarak rus në Ukrainë nga jugu

Forcat ruse fillimisht korrën fitore të shpejta në jug, me objektivin e tyre kryesor krijimin e një korridori tokësor midis Krimesë, e cila u aneksua në vitin 2014, dhe zonave të mbajtura nga separatistët e mbështetur nga Rusia në Donetsk dhe Luhansk.

Në rrugën e këtij objektivi ka qëndruar qyteti port i Mariupolit, i cili është rrethuar nga forcat ruse që nga fillimi i marsit. Zyrtarët ukrainas thonë se rreth 350,000 civilë mbeten të bllokuar në qytet.

Gazetarja e BBC-së, Lyse Doucet thotë se Rusia e kuptoi se nuk mund ta merrte menjëherë Mariupolin me forcat tokësore “kështu që i mori njerëzit së pari, duke i lënë të nënshtruar nga uria” duke e prerë qytetin dhe duke e rrafshuar atë me bombardime ajrore.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se forcat e saj po “shtrëngojnë një lak” rreth qytetit.

Kryetari i bashkisë së Mariupolit, Vadym Boichenko, i tha BBC-së të shtunën: “Nuk ka mbetur asnjë qendër e qytetit. Nuk ka asnjë pjesë të vogël toke në qytet që të mos ketë shenja lufte”.

Diku tjetër në jug, përparimet ruse në Mykolaiv në perëndim janë ngadalësuar. Marrja e qytetit është çelësi për rusët që të shtyjnë më tej në perëndim drejt Odesës dhe të ndërpresin hyrjen e Ukrainës në Detin e Zi.

Forcat detare ruse në brigjet e Odesa kanë kryer disa granatime të qytetit ditët e fundit, por një ulje amfibe do të ishte shumë e vështirë dhe një shenjë e dëshpërimit rus, sipas Bronk.

Përparimet ruse në lindje

Luftimet vazhdojnë në rajonet Donetsk dhe Luhansk, ku separatistët e mbështetur nga Rusia mbanin territor të rëndësishëm përpara pushtimit rus.

Në verilindje, trupat ruse pothuajse kanë rrethuar qytetin e Sumy, por forcat ukrainase kanë parandaluar përpjekjet për ta shkëputur atë nga jugu.

Një përpjekje e ngjashme për të rrethuar Kharkivin, qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, është zmbrapsur dhe analistët thonë se forcat ruse atje kanë mungesë municionesh.

Korrespondenti i BBC-së, Quentin Sommerville, i cili ka qenë në Kharkiv këtë javë, thotë se forcat ruse atje janë frustruar që nuk kanë mundur të marrin qytetin dhe janë kthyer në sulme artilerie në vend të kësaj, duke shkatërruar lagje të tëra.

Rreth hartave

Për të treguar se cilat pjesë të Ukrainës janë nën kontroll nga trupat ruse, po përdoren vlerësimet ditore të publikuara nga Instituti për Studimin e Luftës me Projektin e Kërcënimeve Kritike të Institutit Amerikan të Ndërmarrjeve.

Nga 2 marsi, ky vlerësim ditor bën dallimin midis “Territorit ukrainas të kontrolluar nga Rusia” dhe “Përparimeve të vlerësuara ruse në Ukrainë”. Kjo e fundit tregon zonat nga ku besohet se rusët kanë nisur sulmet, por që ata nuk i kontrollojnë.

Për të treguar fushat kryesore ku po ndodhin përparime, po përdoren gjithashtu përditësime ditore nga Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar dhe hulumtimi i BBC-së.

Situata në Ukrainë ndryshon me shpejtësi dhe ka të ngjarë që do të ketë raste kur ka pasur ndryshime që nuk janë pasqyruar në harta.

(Përkthyer dhe përshtatur në shqip nga BBC)

Artikulli paraprakPse nuk po funksionon makineria vrastare e Putinit?
Artikulli tjetërModernizimi i ushtrisë gjermane dhe mbrojtja e Evropës: Gjermania blen avionë amerikanë F-35, francezët të pakënaqur