Ballina Bota Joe Biden dhe Xi Jinping, dy orë diskutim për luftën në Ukrainë

Joe Biden dhe Xi Jinping, dy orë diskutim për luftën në Ukrainë

Të premten, më 18 mars, presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden ka zhvilluar një bisedë rreth dy orësh me presidentin e Kinës, Xi Jinping mbi situatën në Ukrainë.

Mediat raportojnë se presidenti kinez Xi ka thënë gjatë bisedës me Biden se “konfliktet dhe konfrontimet sikur po ndodhin në Ukrainë nuk janë në interesin e askujt”, raporton Reuters.

“Kriza e Ukrainës është diçka që ne nuk duam ta shohim”, ka thënë Xi.

Xi raportohet se ka thënë se Kina dhe SHBA-ja duhet që të zhvillojnë marrëdhënie bilaterale në mënyrë që të dyja palët të marrin përsipër përgjegjësinë për të ofruar paqe në botë.

Shtëpia e Bardha nga ana tjetër tha se biseda zgjati rreth dy orë por nuk ofruan detaje tjera.

Një ditë para diskutimit të presidentëve, sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken tha se biseda kishte për qëllim diskutimin mbi shqetësimet se “Kina është duke menduar ofrimin e ndihmës direkte ushtarake për Rusinë”.

“Biden do t’ia bëjë të qartë [presidentit kinez] Xi se Kina do të jetë përgjegjëse për të gjitha veprimet që do të ndërmarrë për të mbështetur agresionin rus dhe ne nuk do të hezitojmë të imponojmë kosto,” u tha Blinken gazetarëve më 17 mars.

“Ne jemi të shqetësuar se ata po shqyrtojnë ndihmën e drejtpërdrejtë për Rusinë në pajisje ushtarake për përdorim në Ukrainë,” tha ai.

Kina ka mohuar ekzistencën e planeve të tilla.

Moska gjithashtu njoftoi se nuk kërkoi ndihmë ushtarake nga Pekini dhe Ministria e Punëve të Jashtme kineze e quajti atë ide “dezinformim”.

Kina ka refuzuar të dënojë sulmin e Rusisë ndaj Ukrainës ose ta quajë atë një pushtim dhe ka censuruar përmbajtjet në internet që janë pro-perëndimore ose të pafavorshme për Rusinë.

Edhe pse Pekini tha se njeh sovranitetin e Ukrainës, gjithashtu tha se Rusia kishte shqetësime legjitime për sigurinë që duhet të adresohen dhe bëri thirrje për një zgjidhje diplomatike të konfliktit.

Artikulli paraprak22 ditë luftë në Ukrainë/Sinjale paqeje, Putini telefonon Erdoganin
Artikulli tjetërINTERVISTA/Vladimir Putin ndryshoi pas vrasjes së Gedafit. Krimea dhe sulmi ndaj Kiev, me paralele nga Kosova