Ballina Bota Akuzohen për propagandë pro-ruse, Ukraina shpall “non grata” 13 gazetarë të huaj

Akuzohen për propagandë pro-ruse, Ukraina shpall “non grata” 13 gazetarë të huaj

Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU)  ka ndaluar 13 gazetarë të huaj të hyjnë në vend që nga fillimi i pushtimit rus, sepse ata prodhonin “materiale të porositura për propagandistët e Kremlinit”.

“Në artikujt e tyre provokues, ata publikuan dezinformata rreth situatës në front dhe shpifën për ushtrinë ukrainase,” tha shërbimi në një deklaratë sot.

Ndalimi i hyrjes është fillimisht i vlefshëm për tre vjet. Në një rast, një gazetar holandez u deportua pasi publikoi foto të një depoje karburanti në Odessa të goditur nga raketa. Ndalimi u zgjat deri në 10 vjet pasi gazetari holandez u përpoq të rihynte në vend.

Kur shpërtheu lufta, autoritetet vendosën rregulla të rrepta për publikimin e imazheve të objektivave politike dhe ushtarake të goditura nga forcat ushtarake ruse.

Censura sipas ligjit ushtarak gjithashtu ndalon mbulimin gazetaresk të lëvizjeve dhe pozicioneve të ushtrisë ukrainase.

Gazetarët e huaj gjithashtu përballen me akuza për spiunazh, përveç dëbimit për shkelje.

SBU njoftoi po ashtu arrestimin e kritikëve të qeverisë ukrainase, duke përfshirë gazetarin e Odessa, Yuri Tkachev. Ai ndodhet në paraburgim prej gati dy muajsh për akuzën e armëmbajtjes pa leje. /abcnews.al

Artikulli paraprakFinlanda i përgjigjet Rusisë: Jemi gati për çdo gjë, qoftë edhe ushtarakisht
Artikulli tjetërÇfarë do të ndodhë nëse nuk i hapni fare rrjetet sociale për disa ditë?