Ballina Sport FOTO/ Intervista e parë e Messit në moshën 13-vjeçare!

FOTO/ Intervista e parë e Messit në moshën 13-vjeçare!

Lionel Messi është gati të realizojë ëndrrën e tij të madhe dhe të fitojë një Botëror me Kombëtaren e Argjentinës.

Informacionet e djeshme mund të kenë pretenduar se lideri i Albiceleste nuk është stërvitur për shkak të një problemi, por mendohet se nuk ka gjasa që ai të mos luajë në finalen e Botërorit kundër Francës.

Me rastin e kësaj ngjarjeje madhështore, intervista e parë e Messit, i cili në moshën 13-vjeçare kishte folur si lojtar i akademisë të Newells Old Boys, u publikua sot në internet në gazetën “Capital” të Rosarios, më 3 shtator 2000.

Publikimi në atë kohë thoshte:

Lionel Messi është një lojtar që luan si mesfushor për ekipin e tij. Ai nuk është një lojtar tjetër premtues, por një fëmijë me një të ardhme të madhe përpara tij. Pavarësisht gjatësisë së tij, ai mund të kalojë çdo kundërshtar, të driblojë dhe të shënojë.

Mes të tjerash, i riu i atëhershëm Messi e përshkruan babain e tij Jorge si “heroin” e tij, flet për familjen e tij, shpreh dashurinë për Newells, i referohet hobit të tij (si muzika) dhe tregon se në mendjen e tij është të mendojë për t’u bërë mësues. Një nga situatat më të pakëndshme në fëmijërinë e tij ishte vdekja e gjyshes, për të cilën tha se ishte e para që e mori në futboll dhe shprehu shpresën për të luajtur në Kategorinë e parë me ekipin e tij”.

Ëndrra e tij, natyrisht, ishte të bëhej një lojtar me Argjentinën, me të cilën po përgatitet të fitojë Botërorin për herë të parë të dielën. /G.D abcnews.al/

Artikulli paraprakPse u dënua me burg kryebashkiaku i Stambollit Imamoglu dhe çfarë pritet?
Artikulli tjetërShpërtheu akuariumi gjigant i Berlinit me 1500 peshq brenda (VIDEO)