Ballina Aktualitet Rajoni (Video) Gjendja e jashtëzakonshme në Pirot: Mbi 50 të shtruar në spital...

(Video) Gjendja e jashtëzakonshme në Pirot: Mbi 50 të shtruar në spital pas rrjedhjes së amoniakut

Mbi 50 persona janë shtruar në spitalet e Nishit dhe Pirotit me simptoma të helmimit me amoniak, pasi një tren mallrash që transportonte këtë gaz doli nga shinat në afërsi të Pirotit.
Shtatë persona janë duke u kujdesur në Qendrën Klinike Universitare në Nish, njoftoi institucioni, njoftoi BBC në serbisht.

“Katër pacientë janë në reanimacion, dy pacientë në toksikologji. Të gjithë kanë parametra jetësorë të qëndrueshëm me simptoma irrituese dhe djegie të lehta kimike. Të gjithë pacientët janë qytetarët tanë”, thonë nga Spitali Universitar i Nishit, transmeton Beta.

Situatë emergjente në Pirot

Policia u bën apel qytetarëve që jetojnë aty pranë të mos dalin nga banesat e tyre.

Në momentin e përmbysjes së vagonit, ka nisur të rrjedhë gaz, gjë që ka sjellë përqendrim të lartë në atmosferë, tha MPB.

Në Pirot është shpallur gjendja e jashtëzakonshme dhe shkollat nuk do të jenë të hapura të hënën më 26 dhjetor, shkruan portali Južne vesti.

Siç është raportuar, kryetari i komunës së Pirotit, Vladan Vasiq, ka shpjeguar se gjendja e jashtëzakonshme është shpallur në momentin kur një re e amoniakut u ngrit mbi Pirot për shkak të erës që frynte në drejtim të atij qyteti dhe Dimitrovgradit.

Ai tha se 20 vagonë ishin mbushur me amoniak dhe se “një ose dy” kishin rrëshqitur dhe po rridhte gaz.

“Ka një ekip në terren që mund të rregullojë rrjedhjen dhe ne jemi në pritje të informacionit”. Për momentin, rekomandimi kryesor është që njerëzit të mos dalin nga shtëpia, të mos përdorin kondicionerë, të mos futin ajër të jashtëm dhe të mos hapin dritare. Ne presim që koha të marrë rrugën e saj, që amoniaku të kalojë mbi Pirot”, tha Vasic.

Kryebashkiaku i Pirotit shtoi gjithashtu se një cisternë ka rrëshqitur në Nishavë dhe pret pasoja për florën dhe faunën.

Reagimi i amoniakut me ujin krijon tym të trashë, kështu që qasja në vend është e vështirë për momentin.

“Policia dhe zjarrfikësit reaguan shpejt, po kontaktojmë kompanitë e mëdha, shkolla dhe disa institucione nuk do të funksionojnë”, thotë Vasic.

Shtabi i qytetit për situata emergjente lëshoi udhëzime për qytetarët se si të sillen në situata të rrjedhjes së amoniakut dhe formimit të resë së amoniakut, shkruan Juzhni vesti.

“Nëse reja toksike është shumë afër, mos dilni nga banesa, por merrni masa për vulosjen e saj, mbylljen e dritareve dhe dyerve, zvogëlimin e lëvizjeve nëpër apartament në minimum, përgatitjen e maskave me garzë apo pëlhura të tjera”.

Ata shtojnë se uji i pijshëm nga vendet e hapura dhe çezmat publike nuk përdoret, duke qenë se reja e amoniakut tretet lehtësisht në ujë, ndaj ekziston mundësia e futjes së amoniakut në organizëm në këtë mënyrë.

Qasja në vendin ku treni doli nga shinat është mbyllur brenda një rrezeje prej katër kilometrash.

Është ndërprerë qarkullimi hekurudhor, ndërsa për shkak të dukshmërisë së ulët dhe tymit, është ndërprerë edhe qarkullimi rrugor ndërmjet Pirotit dhe Bela Pallankës.

Për shkak të shikueshmërisë së dobët në atë pjesë të autostradës janë përplasur disa automjete.

@tn.lajmelokale
@tetovanews