Ballina Bota Burrin me origjinë shqiptare, ish-ambasadorja amerikane në OKB, shpall kandidaturën për presidente...

Burrin me origjinë shqiptare, ish-ambasadorja amerikane në OKB, shpall kandidaturën për presidente të SHBA-ve

Ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut, Nikki Haley, po sfidon shefin e saj të dikurshëm, Donald Trump për nominimin presidencial republikan për vitin 2024.

“Unë jam Nikki Haley dhe po kandidoj për presidente”, tha ish-ambasadorja e Donald Trump në Kombet e Bashkuara në një video të publikuar të martën.

Kandidimi i 51-vjeçares që pritej gjerësisht thyen një premtim që ajo bëri dy vjet më parë për të mos sfiduar ish-presidentin republikan për Zyrën Ovale. Por kohët e fundit ajo kishte treguar se do t’i kthehej fjalës së saj, duke thënë se ekonomia e vendit ishte shumë e dëshpëruar që ajo të qëndronte pranë dhe se kishte nevojë për një brez të ri udhëheqësish. Presidenti Joe Biden është 80 vjeç dhe Trump është 76 vjeç.

Që nga mëngjesi i së martës, asnjë kandidat tjetër i madh republikan përveç Trump dhe Haley nuk kishte shpallur oferta që synojnë të rrëzojnë Biden, i cili ka thënë se synon të kërkojë një mandat të dytë katërvjeçar.

Republikanë të tjerë që pritet t’i bashkohen përfundimisht garës janë Ron DeSantis, guvernator i Floridës, Mike Pence, ish-zëvendëspresidenti i Trump, Mike Pompeo, ish-sekretar i shtetit dhe senatori i Karolinës së Jugut, Tim Scott. Haley po konkurron për t’u bërë presidentja e parë femër pasi një sondazh i publikuar javën e kaluar zbuloi se hyrja e saj në zgjedhjet paraprake republikane të vitit 2024 do të mjaftonte për ta mbajtur Trump përpara rivalit të tij të vetëm aktual, DeSantis.

Kujtojmë se Haley në një deklaratë të bërë gjatë kohës kur mbante postin e ambasadores së SHBA-ve në Kombet e Bashkuara, deklaroi se bashkëshorti i saj kishte origjinë shqiptare. Gjatë vitit 2017 ajo bëri thirrje që të gjithë shtetet anëtare të Kombeve të Bashkuara të njohin Kosovën, duke zbuluar se burri i saj ishte me orgjinnë shqiptare.

@tn.lajmelokale
@tetovanews