Ballina Bota Hoteli shtatëkatësh me 39 anëtarë të ekipit të volejbollit nga Qiproja Veriore...

Hoteli shtatëkatësh me 39 anëtarë të ekipit të volejbollit nga Qiproja Veriore dhe 43 guida nga e gjithë Turqia u shemb plotësisht, ja çfarë po ndodh atje, detajet! (VIDEO+FOTO)

Trupat e pajetë të 6 personave u gjetën nën rrënojat e hotelit Isias në bulevardin Atatürk të Adiyaman, njofton Kryeministria e Qipros Veriore

Hoteli shtatëkatësh, ku qëndronte një grup prej 39 personash, i përbërë nga ekipet e volejbollit për vajza dhe djem të Kolegjit Turk Maarif të Famagustës, u shemb nga tërmeti.

Katër personat nga ekipi i Qipros Veriore dolën vetë nga rrënojat menjëherë pas tërmetit.

Familjet dhe të afërmit e studentëve nga Famagusta janë duke pritur rreth rrënojave ku gjenden fëmijët e tyre.

Një ekip shpëtimi nga Qiproja Veriore po punon gjithashtu gjetjen e personave nën rrënoja. Me mbërritjen e lajmit të tërmetit në ishull, një ekip prej 170 personash i përbërë nga familja dhe ekipet e shpëtimit arritën në Adiyaman.

“Ne jemi këtu derisa të dorëzojmë nxënësit tanë te familjet e tyre,” thotë Cengiz Topel Uzun, Drejtor i Përgjithshëm i Arsimit të Mesëm të Qipros Veriore.

Një nënë që priste pranë rrënojave bërtiste: “A i shikoni këto ndërtesa, si lejoheshin këto ndërtime, a nuk kishte fare inspektime?”

Sedat Kılıç erdhi edhe për nipin e tij, Havinin, i cili ishte nën rrënoja. Volejbollisti Havin kishte ardhur në Adiyaman me të atin.

Babai u hoq nga rrënojat e hotelit me ndihmën e njerëzve përreth.

Tezja e tij Berfin është në pritje të Nehirit, i cili është 12 vjeç, më i vogli në ekipin e volejbollit.

Tezja Berfin, e cila është nga Adiyamani dhe jeton në këtë qytet, tregon se Nehiri ka qëndruar në shtëpi me të deri ditën e tërmetit dhe se e kanë lënë në hotel ditën e tërmetit, sepse ajo donte të qëndronte me miqtë e saj. .

Ata i shpëtuan të dy njerëzit nga rrënojat e hotelit me mjetet e tyre, por “Ne nuk arritëm të arrinim Nehirin apo fëmijët e tjerë,” thotë ajo.

Në një dhomë në katin e parë të hotelit qëndronte edhe mësuesja Esra.

Ajo është gjithashtu një nga të mbijetuarat e rrënojave të natës së parë.

Në fytyrë ka shenja nga tërmeti, nuk ka fjetur që nga ajo ditë. Së bashku me shumë studentë të saj, vajza e saj Kumsal është ende në rrënoja…

Në hotelin 7-katësh ka qëndruar edhe grupi turistik nga Nevşehiri.

Ekipi prej 43 personash, i cili shkoi në Adiyaman në kuadër të trajnimit të aplikimit të Shoqatës së Guidave Turistike (TUREB), u kap nga tërmeti në Adiyaman. Humbën jetën 10 nga guidat që mbetën në rrënojat e hotel Grand Isias, 19 prej tyre u shpëtuan të gjallë dhe 14 janë të zhdukur.

Funda Gökgöl, anëtare e Komitetit Profesional të Hoteleve dhe Akomodimit të Grupit të 36-të të Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë së Antalias (ATSO), tha se ekipi prej 43 guidash që shkuan në Adıyaman brenda fushës së trajnimeve të aplikimit të TUREB për të ofruar udhëzues për rajonet, gjithashtu. qëndroi në rrënojat e hotelit Grand Isias. Duke thënë se ekipi shkoi në rajon për stërvitje në juglindje pasi përfundoi stërvitjen në Marmara, Egje dhe Mesdhe, Gökgöl tha: “Disa nga miqtë tanë në rrënoja u hoqën, disa prej tyre janë ende nën rrënoja. Që në ditën e parë të tërmetit, Presidenti i Dhomës së Antalias Mustafa Yalçınkaya dhe anëtari i bordit Volkan Lubiewski. “Ne jemi duke pritur para rrënojave të hotelit. 4 prej trupave do të vijnë në Antalia, por nuk mund të gjejmë një automjet për transferta funerale.Ne presim ndihmë nga autoritetet në këtë drejtim”, tha ai.

Sipas lajmit në gazetën Yenidüzen të botuar në Qipron Veriore, Konsullja e Përgjithshme e KKTC Gaziantep Fatma Demirel njoftoi se një ekip prej 30 ekspertësh do të punojnë në tunelet e rrënojave e hotelit në Adiyaman.

Nxënësit dhe mësuesit e tyre po qëndronin në hotelin Isias në qendër të qytetit Adiyaman kur zona u godit nga tërmeti 7.8 ballë që deri tani ka vrarë më shumë se 20 mijë njerëz.

Pjesa më e madhe e qendrës së qytetit është shkatërruar me ndërtesa të larta të kthyera në rrënoja, duke bllokuar mijëra njerëz./tetova.com

Hoteli ishte 3 minuta në këmbë nga Muzeu Arkeologjik Adiyaman dhe 21 km nga Aeroporti Adiyaman. Me një pishinë të brendshme, palestër dhe banjë turke, hoteli kishte gjithashtu një restorant dhe bar komod.

Artikulli paraprakMinistri i përgjigjet kryeministrit: Mos përdor tragjedinë për pikë politike
Artikulli tjetërBE: Deklaratat e Kurtit dhe Vuçiqit janë pengesë për caktimin e takimit në Bruksel