Ballina Bota Tërmeti në Turqi bashkon dy male dhe krijon një liqen natyror, kryebashkiaku...

Tërmeti në Turqi bashkon dy male dhe krijon një liqen natyror, kryebashkiaku që humbi 100 anëtarë të familjes: Nuk ishte tërmet, ishte një apokalips i vogël!

Nën efektin e dy tërmeteve me epiqendër në Kahramanmaraş, dy male u bashkuan në qarkun Islahiye të Gaziantep për shkak të lëkundjeve të forta.

Mali i shkatërruar krijoi një lartësi prej 50 metrash në rrugën që ishte e mbyllur për transport. Një liqen natyror u shfaq kur shkëmbinjtë mbushën shtratin e përroit.

Pas tërmeteve që prekën 11 provinca në Turqi, një nga malet në të dy anët e rrugës u shemb për shkak të aktivitetit gjeologjik në zonën ku ndodhet rruga midis rretheve Değirmencik dhe İdilli, në rrethin İslahiye të Gaziantep.

Pjesët e shkëmbit që u shkëputën nga mali i shembur u bashkuan me malin në anën tjetër të rrugës, e cila ishte e mbyllur për transport. Kur copat e shkëmbit që u shkëputën nga mali arritën në një lartësi prej 50 metrash nga rruga, transporti për në lagjet rurale u ndërpre.

Shtrati i përroit të Idillit ishte gjithashtu i mbushur me copa shkëmbi dhe grumbuj dheu nga mali i shembur. Një liqen natyror u formua brenda një jave kur shtrati i përroit nuk mundi të funksiononte për shkak të shkrirjes së borës në rajon.

Pas zhvillimit, ekipet e Hidraulikës Shtetërore nisën punën në rajon, në mënyrë që copat e shkëmbinjve në malin e shkatërruar të mos përbëjnë rrezik dhe liqeni natyror të mos shkaktojë rrezik në zonat rurale.

Kryebashkiaku i Islahiye Kemal Vural e përshkroi katastrofën e tërmetit si një ‘apokalips i vogël’. Vural tha, “Unë nuk mund ta quaj atë një tërmet, ne mund ta quajmë atë një apokalips i vogël”. Ishte një tërmet i rrallë në historinë botërore .

Më shumë se 200 kilometra çarje nga Pazarcık në Hatay. 199 ndërtesa në rrethin tonë u shkatërruan plotësisht. Në pjesën ku kalonte vija e thyerjes kanë rrjedhur 2.5 milionë metër kub mal. Nuk është asgjë për të parë. Thuhet se mali nuk takohet me malin, atë ne e kemi parë këtu.”

Duke shprehur se humbi më shumë se 100 të afërm të familjes së tij në fatkeqësinë e tërmetit, Vural tha: “Nëse mali bashkohet me malin, ne duhet të bashkohemi si njerëz dhe t’i kalojmë këto rrënoja dorë për dore”. (DHA)/tetova.com

GAZIANTEP’ISLAHIYE ILCESINDE DEPREMIN ETKISIYLE YOLUN IKI YAKASINDAKI DAGLARDAN BIRI YIKILDI. IKI DAG BIRLESIRKEN YOL ULASIMA KAPANDI VE DAGDAN KOPAN KAYA PARCALARI 50 METRE YUKSEKLIK OLUSTURDU. DERE YATAGININ KAPANDIGI BOLGEDE DEPREM DOGAL BIR DE GOL ORTAYA CIKARDI.
FOTO: HASAN KIRMIZITAS – GAZIANTEP – DHA

@tn.lajmelokale
@tetovanews